środa, 31 lipca 2013

Zniesienie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego


Rada Ministrów przyjęła projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego przygotowany przez MTBiGM, który zakłada duże ułatwienia dla budowy domów jednorodzinnych.

Projekt zakłada zniesienie pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych, które nie będą wpływać na sąsiedztwo. W miejsce tego wprowadzono konieczność złożenia zgłoszenia razem z projektem budowlanym w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej.

Wiceszef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w MTBiGM Tomasz Żuchowski potwierdził, że Ministerstwo transportu skierowało projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o wstawienie w porządku obrad rządu.

A jak to wygląda obecnie ...

 

Jak widać z powyższych filmów projekt ten może być wybawieniem dla inwestorów i wpłynąc pozytywnie na całą branżę budowlaną.


DLACZEGO NIE „TRADYCYJNE” BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE?

Z pojęciem „TRADYCYJNE” kojarzy się budowa domu, w którym wykonuje się w pierwszej kolejności fundament – często z piwnicą i płytą fundamentową lub stropem nad piwnicą. Ten element budynku nie różni się niczym zarówno w budowie „tradycyjnej” jak i w naszej ofercie Domów gotowych.

Fundamenty zależnie od warunków gruntowo wodnych, tj. nośność gruntu i poziomu wody gruntowej wymagają wykonania wykopów, zbrojenia i betonowania oraz co najważniejsze zastosowania odpowiedniej do tych warunków izolacji. Jeśli poziom wody gruntowej jest poniżej posadowienia fundamentów wystarczą zwykłe izolacje przeciw wilgociowe pionowe i poziome. Jeśli jednak ten poziom jest powyżej posadowienia to izolacje te szczególnie w przypadku podpiwniczenia fundamentu muszą mieć charakter ciężki przeciwwodny (zabezpieczyć przed przedostaniem się wody i wilgoci przez ściany fundamentowe). Fundament taki zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i w realizowanym przez nas systemie Domów gotowych wymaga indywidualnego projektu uwzględniającego właśnie te warunki gruntowo-wodne, przy czym w przypadku naszej oferty w związku z redukcją ciężaru budynku o około 60% w stosunku do tradycyjnego, fundamenty te mogą być oczywiście mniej masywne a przez to tańsze (mniej cementu, betonu, stali, itp.).