Na konstrukcję otworu okiennego składają się dwie pary słupków po każdej stronie otworu. Wewnętrzne słupki są oparciem dla nadproża, które zamyka otwór okienny w jego górnej części. Na dołem otwór okienny zamyka parapet.
Otwór okienny musi być większy, od przewidzianego w projekcie okna, o 20 mm z każdej strony otworu.
W ścianach nośnych otwór okienny trzeba zamknąć nadprożem. Wielkość nadproża, zależy od szerokości otworu i powinna być zdefiniowana w projekcie.
Konstrukcja otworu drzwiowego
Na konstrukcję otworu drzwiowego składają się dwie pary słupków po każdej stronie otworu. Wewnętrzne słupki są oparciem dla nadproża, które zamyka otwór drzwiowy w jego górnej części.
Otwór drzwi zewnętrznych musi być większy od przewidywanej wielkości drzwi o 50 mm na szerokości i 70 mm na wysokości.
W ścianach nośnych otwór drzwiowy trzeba zwieńczyć nadprożem. Wielkość nadproża, zależy od szerokości otworu i powinna być zdefiniowana w projekcie.
Nadproża
Otwory okienne i drzwiowe w ścianach nośnych trzeba zwieńczyć nadprożami, które za pośrednictwem słupków ościeżnicy przenoszą obciążenia z dachu i stropów wyższych kondygnacji na ściany fundamentowe i fundamenty. Nadproża potrzebują specjalnej konstrukcji składającej się z dwóch elementów ustawionych pionowo. Wysokość nadproża dopasowuje się w zależności od skali przenoszonych obciążeń i rozpiętości otworu.
Nadproża trzeba oprzeć na słupkach ościeżnicy. Przy rozpiętości nadproża do 260 cm nadproże musi być oparte na pojedynczych słupkach po każdej stronie nadproża. Gdy rozpiętość wzrasta do 360 cm - na podwójnych słupkach, a powyżej 360 cm 5 na potrójnych.
Nadproża nośne otworów drzwiowych w ściankach działowych trzeba robić z dwóch elementów grubości 38 mm. By uzyskać nadproże o szerokości równej szerokości ścianki działowej (89 mm), pomiędzy elementy nadproża o grubości 38 mm należy przymocować sklejkę lub płytę wiórową o grubości 12 mm.
Nadproża otworów drzwiowych w ściankach działowych nienośnych wykonuje się z pojedynczego, leżącego na płask, elementu o przekroju równym przekrojowi elementów, z których montuje się ściankę działową.
Usztywnienie struktury otworu drzwiowego powinno się zrealizować za pośrednictwem montażu usztywnień pomiędzy słupkami ościeżnicy, a następnymi słupkami ściany lub przez instalacje dodatkowego słupka po każdej stronie otworu. Dodatkowe słupki powinny utrzymywać nadproże.
Wzmocnienie ścian pod szafki kuchenne
W pomieszczeniach kuchennych powinno się zrobić wzmocnienia konstrukcji dla zawieszenia szafek kuchennych.
Wzmocnienia powinno się wykonać z elementów o przekroju 38 x 140 mm, montując je na odpowiedniej wysokości pomiędzy słupkami ściany.
W następnym tygodniu dowiesz się o konstrukcji ścianek działowych w DOMACH SZKIELETOWYCH.
Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz newsletter
Domek drewniany? Polecam rozwiązania oferowane przez Partner Szczecin.
OdpowiedzUsuńPrzyznaję, że podobają mi się takie domy i pewnie sama chętnie bym w nim zamieszkała. A znacznie szybciej można je postawić jak te murowane, koszty też mogą być niższe. Także rozwiązanie bardzo korzystne. I można takie okna z poddaszem także stawiać co może być świetnym rozwiązaniem na małych działkach. Okna dachowe wtedy się sprawdzą na górze i koniecznie roleta zaciemniająca na okno dachowe aby ograniczać dostęp mocnego światła w godzinach południowych.
OdpowiedzUsuńNovoferm oferuje drzwi przemysłowe, które świetnie radzą sobie w wymagających warunkach. To nie tylko wysoka jakość wykonania, ale też dbałość o bezpieczeństwo i funkcjonalność. Zajrzyj na https://www.novoferm.pl/ aby dowiedzieć się więcej i znaleźć drzwi, które sprostają nawet największym wyzwaniom.
OdpowiedzUsuń