poniedziałek, 16 września 2013

JAK GŁĘBOKI POWINIEN BYĆ FUNDAMENT DLA DOMU SZKIELETOWEGO?



Z powodu warunków gruntowo - wodnych budynek nie może zostać posadowiony za płytko, a posadowienie nazbyt głębokie - kiedy nie wydaje się być umotywowane aspektami użytkowymi – niepotrzebnie zwiększa koszty budowania. Na podjęcie odpowiedniego wyboru pozwala specyfikacja geotechniczna.




O głębokości posadowienia fundamentów decydują:

  • aspekty użytkowe (budynek z piwnicą lub bez)
  • poziom występowania gruntów nośnych,
  • poziom występowania wody gruntowej,
  • zasięg strefy przemarzania,
  • posadowienie domów przyległych.


Z PIWNICĄ CZY BEZ ?

W pierwszym kroku planowania decydują względy użytkowe (naturalnie oprócz finansowych: zrobienie piwnicy to około 30 % pełnego kosztu wybudowania domu jednorodzinnego). Wówczas gdy działka jest nieduża, na ogół planuje się podpiwniczenie. W części podziemnej domu mieści się się garaż, kotłownia, pralnia ale również sauna czy pomieszczenia rekreacyjne.
Wówczas gdy buduje się piwnice fundamenty na ogół oparte są w ziemi na głębokości 2.50 ÷ 2.80 m pod poziomem terenu. Płytsze posadowienie wymusza wyniesienie piwnic w dużym stopniu powyżej poziomu terenu. Najczęściej nie wpływa to odpowiednio na wizerunek domu.
Jeśli posiadamy dostatecznie dużą działkę wskazane jest zrezygnować z piwnic. Wykonanie wykopu oraz izolacja podziemnych ścian piwnic powiększają wydatki w porównaniu do analogicznych powierzchni naziemnych.



GRUNTY NOŚNE

Czynnikiem rozstrzygającym o głębokości posadowienia okazuje się być głębokość zalegania nośnych warstw gruntu. Jeżeli poniżej powierzchni terenu występują grunty o niewielkiej nośności zdarza się, że ekonomiczniej jest posadowić FUNDAMENTY głębiej na twardym, nośnym podłożu aniżeli wymienić lub umocnić słaby grunt. Wybór koniecznie musi być zrobiony na bazie rzetelnej analizy ekonomicznej. Gruntami o małej nośności mogą być grunty organiczne, torfy czy też namuły, niezagęszczone grunty nasypowe (czyli wbudowane w grunt przez człowieka), plastyczne gliny albo iły lub luźne piaski.

WODA GRUNTOWA

Szczególnie ważne znaczenie ma głębokość występowania wody gruntowej. Powinno się mieć na uwadze wahania zwierciadła wody gruntowej i jej maksymalne poziomy. Maksymalny poziom wody w gruncie musi być sprecyzowany w dokumentacji geotechnicznej, stworzonej dla terenu budowy. Jeśli zachodzi zagrożenie zalewania lub zawilgocenia piwnic, odchodzi się od budowy piwnicy ewentualnie podwyższa się poziom posadowienia, jednocześnie windując dom do góry. Możemy także wykorzystywać technologie gwarantujące szczelność piwnic. W tymże celu wykorzystuje się betony szczelne lub specjalistyczne materiały izolacyjne. Możemy wykorzystywać jedno i drugie. Są to jednakże rozwiązania drogie.

Duża liczba wiadomości niezbędnych do ustalenia głębokości posadowienia znajduje się w dokumentacji geotechnicznej. Podchodząc do projektowania domu, trzeba szczegółowo zaznajomić się z taką dokumentacją. Przypadkiem nieprecyzyjnego jej przeczytania, a w rezultacie złego zaprojektowania głębokości posadowienia domu, jest jedna z budów w Warszawie. Na terenie osiedla woda gruntowa występowała na zmiennej głębokości. Różnice w poziomie przewyższały 0.5 metra. Architekci nie spostrzegli owego faktu i zaprojektowali posadowienie wszystkich domów na tej samej głębokości. Niestety obrano, jako obowiązujący na całym terenie, głębszy poziom zalegania wody. Po przeprowadzeniu wykopów okazało się, że zostały one zalane przez wodę. Trzeba było
częściowo zasypać wykop i nawieziony grunt stosownie zagęścić. Poboczne czynności opóźniły budowę i zwiększyły koszty.

GŁĘBOKOŚĆ PRZEMARZANIA GRUNTU

Głębokość przemarzania gruntu przesądza o poziomie posadowienia niepodpiwniczonego domu. W gruntach wysadzinowych FUNDAMENTY powinny opierać się w ziemi poniżej strefy przemarzania.


Grunty wysadzinowe to takie, które posiadają więcej niż 10 % drobnych cząstek (mniejsze od 0.02 mm). Niewysadzinowymi gruntami są wszelakie piaski, z wyjątkiem części piasków pylastych oraz piasków gliniastych - piaski gliniaste przypisane są do grupy gruntów spoistych.
W centralnej Polsce w podłożu zbudowanym z iłu lub gliny, fundamenty powinny być oparte na głębokości nie mniejszej niż 1.0 metr. Wymóg ten nie musi być spełniony, wówczas gdy FUNDAMENTY opierają się w piaskach. Wedle aktualnych w Polsce przepisów, w gruntach niewysadzinowych wymagane jest zagłębienie fundamentów równe 0.5 metra. W wielu przypadkach zapomina się o tej możliwości i fundamenty schodzą do głębokości jednego metra.
Jeszcze niedawno niepodpiwniczone domy budowane w piaszczystych terenach posadawiano płytko. Tak płytkie posadowienie jest specyficzne dla dużej liczby domów z okresu międzywojennego. Również lekkie DOMY SZKIELETOWE z powodzeniem mogą być posadowione na głębokości 0.5 m.

DOM SĄSIADA

O głębokości fundamentowania przesądza także głębokość posadowienia sąsiednich domów. Jest to zasadnicze, wówczas gdy zaplanowany dom będzie przylegał do domu istniejącego lub będzie położony obok niego. Wykop bezpośrednio przy istniejącym domu ma obowiązek być wykonany z stosownymi zabezpieczeniami. Każdego roku zdarzają się tragiczne wypadki, w nieprawidłowo zrobionych wykopach.

Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz newsletter.

Form7
 
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz