środa, 18 września 2013

Ognioodporność domów drewnianych część 4



WEŁNY IZOLACYJNE

Z powodu na swoją włóknistą, porowatą budowę wełny mineralne i szklane mają bardzo dobre własności termoizolacyjne.


Produkty te charakteryzują się następującymi właściwościami:

              mają bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej,
              posiadają bardzo dobre właściwości izolacji akustycznej,
              są niepalne - wolno je wykorzystywać w warunkach podwyższonych temperatur,
              produkty o większych gęstościach są odporne na ściskanie i obciążenia,
              posiadają właściwości paroprzepuszczalne - umożliwiają odprowadzenie nadmiaru pary wodnej,
              nie podlegają korozji biologicznej,
              produkty są elastyczne, bez trudu można dostosować je do wymaganego kształtu zabudowy,
              są łatwe w obróbce - łatwe w cięciu.


WEŁNA SZKLANA

Produkowana jest ze szkła sodowo-wapnowego. W momencie produkcji wełny przybiera ona formę cienkich, elastycznych włókien. Za sprawą tego produkty z wełny szklanej cechują się dużą sprężystością i dokładnie wypełniają izolowane powierzchnie.


Wełnę szklaną można spotkać w postaci:

              Płyty - z powierzchnią wykończoną welonem szklanym, papierem impregnowanym lub folią aluminiową. Wykorzystywane są przede wszystkim jako izolacja ścian zewnętrznych i działowych.
              Maty - wykorzystywane do izolacji poddaszy, stropów, ścian zewnętrznych tradycyjnych i szkieletowych.
              Maty lamelowe - zbudowane są z wąskich kawałków połączonych warstwą zbrojonej folii aluminiowej, mogą być pokryte folią aluminiową, papierem lub welonem szklanym. Wykorzystywane są do izolacji cieplnej rur, kotłów i zbiorników.
              Granulat z wełny szklanej - luźne strzępki wełny impregnowane olejem mineralnym (zapobiega to zawilgoceniu). Wykorzystywany jako izolacja w miejscach trudnodostępnych, można izolować nim również mury warstwowe, pod warunkiem, że szczelina ma szerokość minimum 8 cm.

WEŁNA MINERALNA

Do wytwarzania wełny mineralnej (kamiennej) głównym surowcem jest bazalt, który to jest topiony w temperaturze ponad 1400°C. W procesie topienia powstają włókna, które to łączone są za pomocą lepiszcza bitumicznego. Wełna jest w dalszej kolejności prasowana, formowana i przycinana - powstają produkty o rozmaitych gęstościach i kształtach. Gęstość decyduje o własnościach wełny - gdzie będzie wykorzystywana. W procesie produkcji z 1 m3 bazaltu otrzymuje się około 60 m3 wełny.



Wełna mineralna dostępna jest jako:

              Płyty:
- mogą być miękkie (gęstość do 60 kg/m3) - wykorzystywane do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych, stropów drewnianych, sufitów podwieszanych, ścianek działowych z płyt g-k, płyty te nie przenoszą obciążeń,
- półtwarde (gęstość od 80 do 120 kg/m3),
- twarde (gęstość od 150 do 180 kg/m3) - zarówno płyty półtwarde jak i twarde stosowane są do izolacji podłóg poddaszy użytkowych, stropodachów płaskich, ścian zewnętrznych.
              Maty - rulony lub prostokątne arkusze, powierzchnia może być wykończona siatką z drutu ocynkowanego, folią aluminiową, welonem szklanym. W budownictwie stosuje się maty do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych, podłóg na legarach, dachów krokwiowych.
              Otuliny - przeznaczone do izolacji termicznej rur, ich powierzchnia może być wykończona folią aluminiową zbrojoną siatką szklaną.
              Wełna luzem i w postaci granulatu - wykorzystywana do izolacji cieplnej miejsc trudno dostępnych.

KERAMZYT

Wytwarzanie keramzytu polega na mechanicznym uplastycznieniu, rozdrobnieniu i wypaleniu w temp. 1200°C specjalnej gliny ilastej. Rozdrobnione granulki gliny w procesie wypału kilkakrotnie powiększają swoją objętość pokrywając się twardą ceramiczną powłoką.
Keramzyt ma niski ciężar nasypowy 250-300 kg/m3, wysoką wytrzymałość 0,9 MPa i bardzo dobre parametry izolacyjne λ = 0,08 W/mK. Duża temperatura wypału sprawia, że keramzyt jest materiałem izolacyjnym niepalnym, odpornym na działanie grzybów, pleśni i gryzoni. Najlepszy keramzyt izolacyjny to keramzyt frakcji 10-20 mm.



Keramzyt można stosować do izolacji:

              stropodachów wentylowanych i niewentylowanych,
              stropów żelbetowych i drewnianych,
              podłóg na gruncie,
              izolacji ścian piwnicznych,
              izolacji przeciwdziałających ciekom wodnym,
              drenaży,
              oraz w geotechnice i ogrodnictwie.

Warstwa keramzytu o gr. 20 - 30 cm jest wykorzystywana do izolacji podłóg na gruncie, jest jednocześnie stabilnym podłożem i izolacją termiczną. Skraca to czas ukończenia podłogi i obniża jej koszty. Na podłożu gruntowym keramzyt wolno układać luzem lub w workach.

Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz newsletter.
 
Form7
 
   

1 komentarz:

  1. Teraz w sklepach budowlanych można kupić na prawdę dobrej jakości materiały termoizolacyjne w niskich cenach.
    https://izosystems.pl/pl/

    OdpowiedzUsuń