piątek, 20 września 2013

Domy Szkieletowe wymogi techniczne część 8


Konstrukcja ścianek działowych

Struktura ścianki działowej składa się z: podwaliny: dolnego poziomego elementu mocowanego do podłoża, słupków tworzących konstrukcję ściany i oczepu - górnego poziomego elementu łączącego słupki ściany.






Na budowę ścianki działowej generalnie stosuje się elementy o przekroju 38 x 89 mm. W miejscach gdzie ścianka działowa odgrywa wyłącznie rolę przegrody, bez wymagań w zakresie izolacyjności akustycznej, dozwolone jest używanie elementów o przekroju 38 x 63 mm. ścianki działowe, tzw. ścianki mokre, w których prognozuje się umiejscowienie przewodów instalacji sanitarnych trzeba wykonać z elementów o przekroju 38 x 140 mm. Na podwalinę leżącą na płycie betonowej powinno się używać drewno impregnowane ciśnieniowo, jednocześnie odizolowane od płyty warstwą izolacji poziomej takiej jak papa izolacyjna lub folia budowlana.






W konstrukcji ścianki działowej mogą się znajdować otwory drzwi wewnętrznych.

Konstrukcja ściany winna być pionowa. Pomiaru pionu ściany powinno się realizować łatą o długości 2,0 m lub narzędziem laserowym, z precyzją do 1 mm na długości łaty.

Izolacyjność - akustyczna ścianek działowych


Zależnie od usytuowania ścianki działowe potrzebują właściwej izolacyjności akustycznej.

W celu gwarancji efektywnej izolacyjności akustycznej ścianek działowych:

- między dwoma pokojami, bez drzwi,

- między pokojami, a pomieszczeniami sanitarnymi,

W charakterze izolacji akustycznej wewnątrz ściany wskazane jest zastosować materiał izolacyjny o gęstości min. 80 kg/m, a ściankę z dwóch stron obłożyć płytą gipsowo-kartonową grub. 12,5 mm.

Izolacyjność dźwiękową ścianki możemy zwiększyć przez obustronną instalację dodatkowej płyty gipsowej.
Konstrukcja ścianki działowej nośnej
Struktura ścianki działowej nośnej winna realizować wymagania stawiane konstrukcji ścianki działowej. Ponad otworami drzwiowymi trzeba zrobić nadproże. Wielkość nadproża powinno się dopasować w zależności od przenoszonych obciążeń i szerokości otworu.

Konstrukcja ścianki działowej nienośnej
Szkielet ścianki działowej nienośnej powinna odpowiadać wymogom stawianym konstrukcji ścianki działowej. W ściankach działowych nienośnych, ponad otworami drzwiowymi, nie są potrzebne nadproża o wzmocnionej wytrzymałości. Funkcję nadproża jest w stanie realizować indywidualny element o przekroju stosowanym na podwalinę lub oczep. Usztywnienie konstrukcji otworu drzwiowego powinno się przeprowadzić przez instalację usztywnień pomiędzy słupkami ościeży, a następnymi słupkami ściany lub przez zainstalowanie pomocniczego słupka po każdej stronie otworu. Połączenie ścianek działowych ze ścianą zewnętrzną Połączenie ścianek działowych ze ścianą zewnętrzną należy zrealizować za pośrednictwem przewiązki zamocowane między słupkami ściany zewnętrznej. Jednakże tego rodzaju wyjście potrzebuje zamontowania pomocniczych elementów dla oparcia płyt gipsowych w narożnikach pomieszczeń.

Odrębnym rozwiązaniem złączenia ścianek działowych ze ścianą zewnętrzną jest instalacja dodatkowych słupków w ścianie zewnętrznej pozwalających jednocześnie oparcie dla płyt gipsowych w narożnikach. Dodatkowe słupki muszą jednak mieć szerokość większą od szerokości słupków ścianki działowej.

Zastawki ogniowe







Zastawki ogniowe, w sytuacji pożaru budynku, mają zredukować rozszerzanie się ognia do sąsiednich pomieszczeń. Zastawki ogniowe trzeba instalować na oczepach ścianek działowych biegnących prostopadle do belek stropu wyższej kondygnacji.

Zastawki ogniowe winne mieć wysokość równą wysokości belek stropowych.


Zainteresował Cie ten post? Dołącz do naszego prywatnego darmowego newslettera i odbierz nasz super poradnik "Mój pierwszy DOMek"

  Form7
 
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz