piątek, 6 września 2013

Domy Szkieletowe wymogi techniczne część 6



Wymogi techniczne dla budowy ścian zewnętrznych

Ściana to przegroda oddzielającą otoczenie, podatne na wpływ warunków atmosferycznych, od wnętrza budynku. Dlatego ściana powinna spełniać wymogi izolacyjności termicznej i akustycznej, oraz musi być odporna na wilgoć. Ściana przenosi wszystkie obciążenia ze stropów i dachu na fundamenty. Za sprawą tego powinna spełniać wszystkie wymogi do przekazywania tych obciążeń.



Struktura ścian winna odpowiadać wymogom

- izolacyjności akustycznej
- izolacyjności cieplnej
- statyki budynku

Rodzaje konstrukcji ścian

Ściany zewnętrzne domu mogą być budowane w konstrukcji platformowej lub balonowej.

Konstrukcja ściany platformowa

Konstrukcja platformowa to struktura, w której pojedyncze części domu - strop nad piwnicą, ściany parteru, strop nad parterem, ściany piętra itp. - wznosi się w kolejności zakończenia określonych etapów budowy.

Konstrukcja ściany konstrukcja balonowa.

Konstrukcja balonowa polega na procesie budowy konstrukcji domu przez wzniesienie w pierwszej kolejności ścian zewnętrznych, np. parteru i ścianki kolankowej lub piętra, z ciągłych słupków ścian zewnętrznych. Następnie po wzniesieniu ściany zewnętrznej, parteru i wyższej kondygnacji, instaluje się strop nad parterem.
Konstrukcja balonowa jest wykorzystywana głownie w przypadku domów szkieletowych parterowych z użytkowym poddaszem ze ścianką kolankową.

Konstrukcja ściany zewnętrznej

Podstawowymi składnikami ściany zewnętrznej są:

·         pozioma podwalina,
·         pionowe słupki
·         podwójny oczep górny

Słupki przenoszą obciążenia ze stropów i dachu na fundamenty. Do podwaliny, słupków i oczepów instaluje się poszycie zewnętrzne i okładziny elewacyjne.

Na ściany zewnętrzne trzeba wykorzystywać elementy konstrukcji o przekroju 38 x 140 mm. Szerokość detalu podyktowana jest grubością izolacji cieplnej ściany zewnętrznej. Osiowy rozstaw słupków uzależnia się od wielkości przenoszonych obciążeń; dla domów mieszkalnych parterowych oraz parterowych z użytkowym poddaszem. Osiowy rozstaw słupków powinien wynosi 60 cm dla domów szkieletowych parterowych, a dla domów szkieletowych piętrowych 40 cm.

W strukturze ściany zewnętrznej mogą się znajdować otwory drzwi zewnętrznych i otwory okienne.
Konstrukcja ściany powinna być pionowa. Pomiaru pionu ściany wskazane jest sprawdzać łatą o długości 2,0 m lub narzędziem laserowym, z dokładnością do 1 mm na długości łaty.

Podwalina i oczep ścian

Podwalina to poziomy fragment ściany, w dolnej jej części, przenoszący obciążenia ze słupków na niżej położony element konstrukcyjny DOMU SZKIELETOWEGO. Podwalina musi posiadać taka samą szerokość co słupki ściany.
Pod ściany parteru ustawione na płycie betonowej, trzeba stosować podwaliny impregnowane ciśnieniowo chemicznymi środkami ochrony drewna. Podwalinę powinno się uszczelnić na przewietrzanie.

Oczep to poziomy element ściany, wieńczący górną część ściany, przenoszący obciążenia na słupki z wyżej położonych elementów konstrukcyjnych budynku - stropu, dachu. Oczep musi mieć tę sama szerokość co słupki ściany.
Ogólnie stosuje się podwójny oczep; dolny służy do montażu słupków, górny do spięcia ścian kondygnacji i przenoszenia obciążeń z elementów konstrukcji wyższych kondygnacji. W sytuacji, kiedy belki stropowe wyższej kondygnacji lub krokwie są w osi słupków ściany lub z przesunięciem nie większym niż 50 mm w stosunku do słupka ściany - dopuszczalne jest używanie pojedynczego oczepu ściany.

Nawis ściany zewnętrznej

Dozwolony jest nawis konstrukcji ściany do szerokości 1/3 ściany zewnętrzej w stosunku do linii ściany fundamentowej lub niżej położonego stropu.

Konstrukcja narożnika ściany zewnętrznej

Konstrukcję narożnika tworzą ściany zewnętrzne ustawione względem siebie pod kątem prostym. Narożnik wskazane jest ponadto wzmocnić dwoma słupkami; jeden zamyka narożnik zewnętrzny, drugi dla podparcia płyty gipsowej.

W następnym tygodniu dowiesz się o konstrukcji otworu okiennego i drzwiowego w ścianach DOMÓW SZKIELETOWYCH.
Zainteresował Cie ten post? Dołącz do naszego prywatnego darmowego newslettera i odbierz nasz super poradnik "Mój pierwszy DOMek" Form7
 
   

2 komentarze:

  1. Bardzo dużą wiedzę na temat wymogów technicznych dotyczących stawiania domu ma z pewnością rzeczoznawca budowlany Poznań . Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.

    OdpowiedzUsuń