TECHNOLOGIA

TECHNOLOGIA DOMÓW GOTOWYCH FIRMY “DOMek”


Firma “Domek” od początku swojej działalności (1989 r.) specjalizuje się w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Kolejne lata funkcjonowania firmy poszerzają wiedzę jej kadry na temat tego budownictwa, pozwalają zdobyć nowe nieznane wcześniej doświadczenie i wiedzę.


Szefem firmy i jej głównym technologiem jest inżynier budownictwa o specjalności “konstrukcje żelbetowe” - absolwent Politechniki Poznańskiej.


Jego bogate doświadczenie zawodowe, ponad 30-letnia praktyka, w tym 15 lat w firmie “Domek”, setki wybudowanych domów, pozwalają uznać go za eksperta w tej dziedzinie.



DLACZEGO NIE MUROWANE ?


Zarówno specjalność zawodowa szefa, jak i fakt, że 95% domów budowanych w Polsce to domy murowane, każe zadać pytanie dlaczego firma nie oferuje i nie realizuje domów murowanych na zamówienie klientów. Odpowiedzieć na to pytanie można również pytaniem, a dlaczego na rynku, na którym taki system dominuje, tak mało jest odpowiedzialnych firm, które oferują wykonanie w krótkim czasie domów wykończonych na gotowo?


Materiały masywne używane do budowy domów murowanych to cegły betonowe i ceramiczne, bloczki betonu komórkowego , betony i żelbetony stropowe. Wszystkie te materiały zawierają znaczne ilości wody lub potrzebują znaczne ilości wody w trakcie budowy. Dodatkowo ilość tej wody przyrasta w trakcie wznoszenia budynku do czasu aż budynek zostanie pokryty dachem i zabezpieczony przed przeciekami.


Od tego momentu rozpoczyna się powolny proces “oddawania” wody ze ścian i stropów. Pełne wysuszenie do wilgotności eksploatacyjnej, następuje praktycznie w ciągu jednego roku od rozpoczęcia eksploatacji budynku. Osoby, które zamieszkały w nowo wybudowanym domu, realizowanym metodami murowymi, zauważają w początkowym okresie użytkowania, że szczególnie na szybach osadza się stosunkowo dużo wykroplin pary wodnej. Później ten proces ustaje, a para wodna osadza się głównie od nadmiernego gotowania (np. zapomniany czajnik) lub przy braku wietrzenia przez dłuższy okres użytkowania i większą liczbę osób lub wykorzystanie mieszkania dla suszenia większej ilości prania.


Zjawisko które nieodłącznie towarzyszy wysuszaniu elementów murowanych i żelbetowych budynku jest “kurczenie” się tych elementów, co powoduje powstanie nieregularnych rys i pęknięć ścian i stropów. Powstałe rysy są elementem, którego szczególnie w nowym domu nikt nie oczekuje. Pewnym sposobem jego ograniczenia jest wydłużenie cyklu budowy poprzez pozostawienie na przynajmniej jeden sezon budynku w stanie surowym pod dachem dla wysuszenia ścian i stropów, co często jest praktykowane w systemach tzw. “gospodarczych”.


To opisane wyżej niekorzystne zjawisko nie występuje w przypadku realizacji “domów gotowych” z komorowo suszoną konstrukcją drewnianą, obłożoną płytami gipsowo-kartonowymi, izolacją cieplną, cienkowarstwowym tynkiem zewnętrznym.


Tylko w przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych w pierwszym roku eksploatacji mogą sporadycznie wystąpić drobne rysy na połączeniach ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz ze stropami, wynikających z nierównomiernego osiadania całego budynku. Pęknięcia te, o ile występują, są natychmiast eliminowane w ramach serwisu gwarancyjnego firmy.


Kolejną odpowiedzią na postawione pytanie będzie stwierdzenie, że trudno jest wykonać dom murowany o takim niskim zużyciu energii na cele grzewcze jak energooszczędny dom gotowy.


Ściany takiego domu murowanego musiałyby mieć grubość przynajmniej 45 cm co znacznie ogranicza wielkość powierzchni użytkowej wewnętrznej budynku i powoduje, że ten sam dom jest mniejszy o powierzchnię jednego pokoju.


Firma “Domek” w pewnym okresie swojej działalności budowała i oferowała domy murowane. Osiedla mieszkaniowe w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu i Poznaniu zabudowane są takimi domami. Doskonaląc jednak nieprzerwanie ofertę firmy dla uzyskania jak najlepszego komfortu i zadowolenia nowych klientów odstąpiliśmy od tej technologii na rzecz domów gotowych.


Powodem tej decyzji pomimo małej jeszcze popularności takich domów w Polsce są również tendencje i rozwój nowych technologii budownictwa mieszkaniowego na świecie. Nie tylko kraje gdzie tradycyjnie 80-90% budownictwa mieszkaniowego jest realizowane w przyjaznych dla człowieka konstrukcjach drewnianych, jak USA, Kanada, Szwecja, Norwegia, Finlandia, lecz również kraje nam kulturowo bliskie, jak Niemcy, Francja, Anglia, Austria, w ostatnich latach systematycznie zwiększają ilość tego rodzaju budów, są dowodem na to, że ten kierunek najbardziej przyjazny człowiekowi ma największą przyszłość przed sobą.


W tradycyjnych Niemczech, w krajach Beneluxu, we Francji, w Anglii już ponad 25% budownictwa jednorodzinnego jest realizowane w konstrukcji drewnianej. W Austrii ten odsetek dochodzi do 40%.


Trudno obywateli tych krajów posądzać, że nie potrafią racjonalnie wydawać swoich pieniędzy, że ich marzenia o własnym domu są inne niż nasze.


Kolejny argument w odpowiedzi na pytanie “dlaczego nie murowane” jest następujący:


w okresie socjalizmu w Polsce sposób budowy domów jednorodzinnych praktycznie się nie zmieniał, bo budownictwo jednorodzinne nie uchodziło za element gospodarki, którym należało się zająć. Klasa robotnicza miała mieszkać w blokach i to był obowiązujący kierunek rozwoju. Takie pytanie jak koszty energii, ogrzewanie nie były zadawane bo problemem nie była cena węgla ale jego zdobycie. Po otwarciu na świat i zmianie systemu, całe współczesne technologie i materiały budowlane w bardzo krótkim czasie dotarły do Polski i zaczęły być powszechnie stosowane i wykorzystywane w nowym budownictwie i remontach. Wszyscy to znamy.


Okazuje się jednak, że we współczesnym świecie budowlanym wszystko jest zmienne i wszystkiego jest pod dostatkiem – wystarczy mieć pieniądze lub tylko zdolności kredytowe.


Płytki, okładziny ścienne, armatury instalacyjne, podłogi itp. mają swoje mody, wzory i kolekcje i tak jak zmienia się ubrania, nie dlatego że się zużyły, ale przede wszystkim dlatego, że przestały być “modne”, tak na skutek zużycia głównie technologicznego zmienia się wystrój i wykończenie domu.


Płytki i armatura w łazience założona 15-20 lat temu, pomimo że nadal funkcjonuje i jest tak “stara” i niemodna, że powoduje frustracje po obejrzeniu tego co można aktualnie za niewielkie pieniądze kupić, w ten sposób lub jeszcze szybciej będzie to zjawisko następowało w stosunku do naszych aktualnych wyborów i decyzji.


To co teraz jest najmodniejsze za 15 lat będzie przestarzałe. Zostaje podjęta decyzja o remoncie. Należy najogólniej rzecz ujmując zdjąć stary wystrój jak stare ubranie i nałożyć nowy.


Pytanie czy łatwiej to zrobić “skuwając” ściany, płytki i podłogi, niszcząc kurzem odpryskami betonu wszystko co wokół się znajduje, czy też odkręcając płyty gipsowo-kartonowe lub podłoża i nakładając nowe jak nowe ubrania zrobić to łatwo, szybo i bez stresu.


Doświadczenia tych, którzy nawet budując dom na całe życie i wiele pokoleń a nie są jak my skażeni gospodarką socjalistycznych niedoborów, wskazują jednoznacznie dlaczego nie murowane!



OCHRONA PRZED POŻAREM



Kolejne najczęściej stawiane pytanie i wątpliwość dotyczące budownictwa mieszkalnego to stwierdzenie, że taki dom łatwo i szybko się pali.


Drewno jest materiałem łatwo zapalnym, chociaż stopień tej zapalności zależy od wielu czynników.


Natychmiast i bardzo szybko zapali się cienka zapałka, trochę więcej czasu potrzebują kawałki desek nie heblowane, jeszcze więcej grube heblowane kłody. Po tych ostatnich ogień ślizga się tylko i nie da rady rozpalić nim ognia, np. samą zapałką bez rozpałki i dłuższego jego podkładania. Jeszcze szybciej niż drewno palą się towary ropopochodne, firany, dywany, meble drewniane itp. materiały. Najczęściej spotykanym problemem jest łatwe palenie się tych właśnie materiałów, stanowiące bezpośrednie wyposażenie naszych mieszkań i bezpośrednie zagrożenie.


Jeśli pożar tego wyposażenia mieszkania zostanie szybko zauważony to i zostanie ugaszony bez żadnych dalszych konsekwencji. Jeśli natomiast nie zostanie zauważony to skutki mogą być różne.


Brak tlenu i wytwarzający się tlenek węgla spowodują uduszenie znajdujących się wewnątrz istot żywych. Nie zależy to jednak od konstrukcji budynku oraz od tego czy jest on murowany czy w konstrukcji drewnianej. Jest to największe nieszczęście, ale zupełnie niezależne od konstrukcji budynku.


Dotychczasowe przepisy przeciwpożarowe, dotyczące budynków, uległy w 2003 roku całkowitej zmianie i zastąpiły obowiązujące od kilkudziesięciu lat stare i zdezaktualizowane normy.


Zasadniczą zmianą wprowadzoną tymi nowymi przepisami jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego budynków polegające na:


1) zapewnieniu nośności konstrukcji


2) ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie budynki


3) zapewnienie możliwości ewakuacji ludzi i bezpieczeństwa ekip ratowniczych.


Przykład zawalenia się wież World Trade Center w dniu 11 września 2001 w Nowym Jorku na skutek pożaru, świadczy, że ani żelbet ani stal nie są materiałami konstrukcyjnymi, które mogą zapewnić bezpieczeństwo pożarowe budynku.


Przeprowadzone przed wprowadzeniem nowych przepisów badania nośności konstrukcji żelbetowych, stalowych i drewnianych wykazały, że nośność konstrukcji drewnianych w warunkach pożaru jest wyższa niż konstrukcji stalowych lub żelbetowych.


Odpowiedni współczynnik nośności wynosi dla drewna 1,3 dla stali konstrukcyjnej 1,1 dla stali zbrojeniowej 1,15 dla betonu 1,5.


Stwierdzono, że w temperaturach pożarowych właściwości stali działają niekorzystnie na nośność elementów konstrukcji, które już po przekroczeniu temperatury +4000C gwałtownie tracą swą nośność. Szczególnie niekorzystna jest wysoka przewodność cieplna stali, powodująca szybkie nagrzewanie się konstrukcji, także w miejscach oddalonych od źródła ognia.


Żelbetowe stropy budynków utrzymują swoją wytrzymałość i nośność tylko dzięki stalowemu zbrojeniu.


Beton, który otacza tę konstrukcję ma zwykle grubość ~1 cm i to opóźnia uzyskiwanie temperatury, która spowoduje utratę nośności. Po uzyskaniu tej temperatury następuje zawalenie stropów i efekt jak w dniu 11 września 2001.


Konstrukcja drewniana na skutek pożaru ulega spalaniu. W wyniku spalania na powierzchni elementu drewnianego powstaje warstwa węglowa o dobrych własnościach izolacyjnych. Wewnątrz przekroju pozostaje nie zwęglony rdzeń, w którym wzrasta temperatura i wilgotność na skutek migracji wilgoci zawartej w drewnie (w stanie suchym około 14%) do wnętrza.


Głębokość zwęglenia oblicza się dla określenia czasu utrzymywania wytrzymałości konstrukcji na zawalenie.


Bardzo istotne znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa konstrukcji jest jej zabezpieczenie przed wysoką temperaturą i pożarem.



W przypadku domów gotowych firmy “Domek” to pierwsze zabezpieczenie stanowi płyta gipsowo-kartonowa suchego tynku, oddzielająca konstrukcję ścian, stropów, dachów i innych elementów od skutków pożaru wywołanego wewnątrz pomieszczeń, zapalenia się wyposażenia, stanowiąc bierną ochronę przeciwpożarową pomieszczenia, w przeciwieństwie do czynnej ochrony przeciwpożarowej, która polega na gaszeniu pożaru (przez straż lub/i osoby w pobliżu).


Płyty karton-gips są produktem z gipsu o specjalnym znaczeniu dla ochrony przeciwpożarowej budynku. Są klasyfikowane jako materiały niepalne. Ognioochronne działanie płyt gipsowo-kartonowych polega na całkowicie innym mechanizmie niż innych materiałów izolacji termicznej, opóźniających wzrost temperatury. Mianowicie 1 m2 płyty gipsowej grubości 12,5 mm zawiera około 2,5 l wody (gips dwuwodny zawiera około 21% wody). Podczas ogrzewania gips zaczyna tracić częściowo wodę już w temperaturze powyżej 500C a w temperaturze powyżej 1070C proces ten staje się wyraźny.


W temperaturze około 1600C następuje całkowita przemiana gipsu dwuwodnego w gips półwodny a w temperaturze około 2100C gips półwodny traci resztę wody związanej i ulega przemianie na gips bezwodny.


Na dokonanie tej przemiany potrzeba pięciokrotnie więcej ciepła niż na ogrzanie tej wody w zakresie temperatur 20- 1000C.


Można łatwo wyliczyć, że pokój o powierzchni np. 20 m2 ma 65 m2 płyt gipsowych


12,5mm x 2,5 l = 162,5 l wody. W temperaturze 380-4500C zachodzi przemiana polimorficzna gipsu objawiająca się gęstą siatką głębokich rys, a następnie destrukcją.


Dopiero w tym czasie rozpoczyna się palenie konstrukcji drewnianej, a nie jej zawalenie jak w przypadku konstrukcji stalowej.


Tak, więc płyta gipsowa o grubości 12,5 mm spełnia najsurowsze wymogi w odniesieniu do rozprzestrzeniania się ognia.


Kolejnym stosowanym przez firmę “Domek” standardowo zabezpieczeniem od ognia jest niepalna wełna mineralna, która stanowi oprócz izolacji cieplnej również przeciwogniowe zabezpieczenie konstrukcji i stanowi kolejny element zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku.


Włókna wełny mineralnej wytrzymują temperaturę powyżej 10000C i z tych względów zostały sklasyfikowane jako niepalne.


Konstrukcje drewniane domów firmy “Domek” zostały poza omówionym wcześniej zabezpieczeniem z płyt gipsowych, dodatkowo obłożone niepalną wełną mineralną, i tak:


– Ściany zewnętrzne: w przestrzeni rusztu instalacyjnego, oddzielającego konstrukcję od wnętrza zastosowano izolację cieplną z wełny mineralnej grubości 5 cm.


– Ściany nośne wewnętrzne budynku wypełnione są wełną mineralną na całej przestrzeni między słupkami konstrukcyjnymi, stanowiąc zabezpieczenie tej konstrukcji.

– Konstrukcja stropów między kondygnacją jest od dołu wypełniona warstwą wełny mineralnej grubości 100 mm, stanowiąc wygłuszenie stropu i izolację termiczną konstrukcji stropu.


– Konstrukcja dachowa pod płytą gipsowo-kartonową ma ułożone 19 cm wełny mineralnej, stanowiące zabezpieczenie konstrukcji.


Zabezpieczenie to powoduje, że w przypadku degradacji płyty gipsowej wewnętrznej oraz ochrony z wełny mineralnej działanie ognia na konstrukcję drewnianą może następować tylko z jednej strony, co czterokrotnie wydłuża czas destrukcji konstrukcji drewnianej.


Stosowane przez firmę “Domek” zabezpieczenia przeciwpożarowe wewnętrzne pozwalają na konstruowanie czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, spełniających wymagania odporności ogniowej, zgodne z aktualnymi wymaganiami przeciwpożarowymi.


Oferowane przez firmę “Domek” domy gotowe w zakresie elewacji zewnętrznych są wykonywane z samogasnącego styropianu, zabezpieczonego dodatkowo niepalnym tynkiem mineralnym na podkładzie klejowym z siatką. Wystające i widoczne elementy konstrukcji dachowej, pokrytej niepalną dachówką są lazurowane bezbarwnie lub w wybranych odcieniach i stanowią ofertę standardową.


Na indywidualne zamówienie, na życzenie klienta możliwe jest:


1) Zamiana izolacji cieplnej zewnętrznej ścian ze styropianu samogasnącego na niepalną wełnę mineralną za dopłatą.


2) Zastosowanie farb pęczniejących i lakierów do ognioochronnego zabezpieczenia drewna dla nadania mu cech materiału trudno zapalnego lub niezapalnego za dopłatą.



ZABEZPIECZENIE PRZECIWWILGOCIOWE BUDYNKU



Problem zabezpieczenia przeciwwilgociowego budynku to jeden z najważniejszych elementów jego trwałości i jakości. Woda, wilgoć jest wrogiem wszystkich materiałów budowlanych. Powoduje ich destrukcję, rozwój grzybów, robaków itp. Niewiele jest materiałów odpornych na szkodliwe działanie wody.


Również ochrona konstrukcji drewnianych to przede wszystkim ochrona przed wodą.


Wilgoć i woda dostaje się do budynku następująco:


a) na skutek opadów (deszcz, śnieg)

b) na skutek podsiąkania kapilarnego z gruntu


c)w wyniku użytkowania wnętrza domu przez jego mieszkańców i użytkowników.


W analizie tej pominięto tzw. ”siły wyższe”, powódź, tornada itp.


ad. a) W domach gotowych, oferowanych przez firmę “Domek”, zastosowano n/w sposoby rozwiązania tych problemów. Jako zabezpieczenie przed opadami stosuje się pokrycia dachówkowe z conajmniej 30 letnią gwarancją producenta dachówek.


W ofercie standardowej są to dachówki z wibroprasowanej, barwionej w masie i powierzchniowo masy betonowej o odpowiednio dobranych kruszywach i cementach. Na indywidualne życzenie klienta może być zastosowane pokrycie wnioskowane przez niego, jeżeli nie zagraża bezpieczeństwu wilgociowemu budynku.


Zabudowa towarzysząca typu: wiaty, garaże, zadaszenie wejść itp. - wynikające z projektu może być oferowana z płaskim dachem, tzw. pogrążonym.


Pokrycie takiego dachu stanowią szczelne przynajmniej dwie warstwy papy termozgrzewalnej dodatkowo zabezpieczonej przed destrukcyjnym działaniem słońca, warstwą filtracyjnego żwiru grubości 3 cm. Rozwiązania pokryć dachowych nie różnią się od powszechnie stosowanych.

ad. b) Firma stosuje dwa rozwiązania techniczne, zabezpieczające przed kapilarnym podsiąkaniem wody z gruntu.


1. Tradycyjne rozwiązanie polegające na odcięciu podsączania przez system poziomych warstw papy i folii ułożonych na podłożach betonowych części fundamentowej z płytą budynku.


2. Rozwiązanie fundamentowania budynku poprzez wymianę gruntu pod płytą fundamentową na kruszywo filtracyjne, które całkowicie odcina płytę fundamentową od wody gruntowej i możliwości jej kapilarnego podsiąkania. Warstwa filtracyjna ma grubość 20-80 cm i po odpowiednim zagęszczeniu służy jako podłoże pod płytę fundamentową. W razie potrzeby jest dodatkowo odwodniona drenażem opaskowym.


Rozwiązanie to zostało uznane w firmie “Domek” jako podstawowe w fundamentowaniu naszych domów gotowych.


ad. c) Przeciętna czteroosobowa rodzina wytwarza codziennie w gospodarstwie domowym wskutek prania, gotowania, oddychania itp. około 10 l wilgoci.


Przez powłokę domu jednorodzinnego o powierzchni zewnętrznej około 300 m2 przenika dziennie około 1 l wody w postaci pary wodnej. Reszta musi być odprowadzona przez kontrolowane wietrzenie a nie przez nieszczelności.


Wilgoć, przenikająca do powierzchni zewnętrznych domu (ściany, dachy) zatrzymuje się jakiś czas w tych przegrodach. Prawidłowo skonstruowany budynek to taki, w którym odpowiednie warstwy materiałów ograniczają przedostawanie się wilgoci do wnętrza ściany lub dachu (folie i materiał ograniczające przepływ pary), umożliwiając jednocześnie opuszczenie ściany lub izolacji dachu na zewnątrz przy zabezpieczeniu tych samych elementów przed wodą z deszczu i śniegu.


Problem ten szczególnie niekorzystnie ujawnia się w źle izolowanych budynkach w okresie zimowym.


Przegrody ścienne i dachowe, produkowane przez firmę “Domek” uwzględniają w swojej budowie te problemy m. in. w sposób następujący:


Wewnętrzna przegroda przeciwko dyfuzji pary wodnej jest jednocześnie przegrodą wiatroszczelną.


Wszystkie styki płyt, elementów przegrody, folii są klejone lub oklejane taśmą, co poza ograniczeniem dyfuzji pary uszczelnia budynek przed “wywiewaniem” ciepła.


Jednocześnie dla ograniczenia przeszkód dla jak najszybszego opuszczenia wilgoci, która dostaje się do przegród stosuje się:


– w elementach dachowych wysokoparoprzepuszczalną folię dachową o przepuszczalności pary wodnej na zewnątrz 10-krotnie większej od zwykłej folii dachowej


– paroprzepuszczalne tynki mineralne na ścianach, które w przeciwieństwie do tynków akrylowych nie ograniczają przepływu pary.


Firma “Domek” śledzi na bieżąco wszelkie badania tego problemu i wykorzystuje najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie.



IZOLACYJNOŚĆ CIEPLNA I SZCZELNOŚĆ BUDYNKÓW



Oferowane przez firmę “Domek” domy gotowe, charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, pozwalającą na znaczne oszczędności energii cieplnej. Aktualnie obowiązujące Polskie Normy dopuszczają dla jednowarstwowych ścian murowanych budynków mieszkalnych jednorodzinnych wartość współczynnika przenikania ciepła Uk(max) 0,50, a dla dachów i stropodachów Uk < 0,30 oraz dla okien Uk < 2,6.


Stosowane w domach gotowych firmy “Domek” izolacje cieplne, zapewniają wartość współczynnika Uk dla ścian i stropodachów Uk < 0,18 a dla szyb okiennych Uk < 1. Pozwala to na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania do kwoty 1,0-1,3 zł/m2 powierzchni ogrzewanej na miesiąc średnio w okresie grzewczym.


Koszt ogrzewania mieszkania o powierzchni 120 m2 wyniesie w tym przypadku 120-160 zł/miesiąc w zależności od źródła ciepła (gaz, energia) dla utrzymania normowej temperatury (+200C) w pomieszczeniach mieszkalnych.


Bardzo ważną sprawą w utrzymaniu energooszczędnego budynku jest jego szczelność, szczególnie w okresie zimowym przy dużych wiatrach. Niekontrolowana wymiana powietrza przez nieszczelności może zniweczyć efekty izolacji cieplnej nawet do 50%.


W krajach Unii Europejskiej wprowadzono klasyfikację szczelności budynków jednorodzinnych, dzieląc je w zależności od wielokrotności wymiany powietrza. Oblicza się ją poddając budynek testowi “Blower–Door”. Wytworzone w budynku podciśnienie 50 Pa i pomiar wymiany powietrza pozwalają określić czy budynek jest bardzo, średnio czy mało szczelny.


Miło nam donieść, że przeprowadzone badania domów gotowych firmy “Domek” lokują nasze budynki w kategorii bardzo szczelnych.


Dla uzyskania tego efektu konstruujemy np. ściany zewnętrzne z tzw. pustką instalacyjną. Takie konstruowanie ścian pozwala na wyeliminowanie dziurawień przegrody wiatroszczelnej dla ułożenia instalacji: elektrycznych, teletechnicznych, wodno-kanalizacyjnych, układając je przed tą przegrodą w specjalnie w tym celu wykonstruowanej przestrzeni instalacyjnej, wykorzystywanej dodatkowo do ocieplenia budynku i zabezpieczenia przeciwogniowego konstrukcji.



IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA



W domach jednorodzinnych, szczególnie wolnostojących, izolacyjność akustyczna jest traktowana drugorzędnie.


Zarówno szyby, jak i budowa ścian zewnętrznych spełniają wymagane normy ochrony akustycznej. W domach gotowych firmy “Domek” zwrócono szczególną uwagę na problem tłumienia hałasu między kondygnacjami.


Dla wyeliminowania możliwości “skrzypienia” drewna w stropie, co może powstawać na skutek tarcia elementów drewnianych pod wpływem obciążenia, zastosowano przekładki z pasów filcopodobnych, pomiędzy wszystkimi elementami konstrukcji drewnianej stropu, a mocowaną do nich płytą. Dodatkowo dla wygłuszenia odgłosów użytkowych piętra zastosowano wielowarstwowe przekładki z płyt, tłumiące i ograniczające hałasy użytkowe.


OCHRONA PRZED SZKODNIKAMI DREWNA



Realizując od 20 lat zamówienia na gotowe domy jednorodzinne często zastanawialiśmy się nad różnicami pomiędzy konstrukcją dachową z poddaszem użytkowym, realizowaną przez naszą firmę , a konstrukcjami w domach realizowanych tradycyjnie. Okazało się, że jeżeli chodzi o:

– użyte materiały

– sposób konstruowania


– krycie dachu i późniejsze wykorzystanie tej przestrzeni poddasza to nie ma różnic.


Aż 95% budowanych aktualnie w Polsce domów ma dachy strome w konstrukcji drewnianej, kryte dachówką, blachą lub innym pokryciem. Jest jednak różnica w cenie.


Wywiązki dachowe powszechnie montowane przez przysłowiowych “górali” są wykonywane z niesuszonego, nieheblowanego drewna tartacznego z powierzchniową impregnacją pędzlem mokrych konstrukcji.


Konstrukcja taka po jej zmontowaniu i pokryciu dachem, zwykle jest pozostawiona bez dalszego wykończenia przez pewien okres. W tym czasie wysycha do stanu powietrzno suchego, kręcąc się przy okazji i lekko deformując. Ekipy które potem mają wykonać warstwy izolacji cieplnych, uszczelnić budynek i wykonać funkcje użytkowe narzekają, że wszystko krzywe, muszą podkładać i wyrównywać dodatkowe ruszty itp.


W EFEKCIE JEDNAK PRACĘ KOŃCZĄ !


A kwestia robaków, szkodników drewna ?


Dobrze jeżeli nie było ich w drzewie. Ale jeśli były to przecież nie zostały z niego usunięte! Mają co jeść przez długie lata, a właściciel zwykle dowiaduje się o tym po czasie.


Wszystkie konstrukcje domów firmy “Domek” są suszone komorowo w temperaturach powyżej 1000C, co automatycznie likwiduje wszystkie potencjalne zagrożenia i robaki w drewnie.


Dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji przegrodą paroszczelną z wyklejeniem i uszczelnieniem wszystkich styków i połączeń eliminuje możliwość zarobaczenia konstrukcji w trakcie eksploatacji. Komorowo suszona i czterostronnie strugana konstrukcja drewniana jest jednak dwukrotnie droższa od świeżej z tartaku.



WNIOSKI KOŃCOWE



Domy gotowe firmy “Domek” to oferta dwudziestego pierwszego wieku.


Ekologiczne materiały do ich wytwarzania oraz eksploatacja zapewniająca niewielkie zużycie energii, stawiają je w kategorii najnowocześniejszych wyrobów w tej dziedzinie.


Ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiej chemii, trucizn, zastosowanie w szerokim zakresie materiałów naturalnych (gips, kamień) i odnawialnych (drewno) powoduje, że jest to ekologiczny i ekonomiczny wyrób przyszłości. Łatwa możliwość przebudowy oraz w razie potrzeby przenoszenia całych elementów domu na znaczne odległości i możliwość ponownego montażu, dodatkowo podnoszą atrakcyjność tej oferty.


Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Zapisz się na nasz Newsletter, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami domów szkieletowych.
Dla naszych subskrybentów mamy prezent - Poradnik "Mój pierwszy DOMek"
  

Form2
 
Imię
Email

5 komentarzy:

  1. Partner Szcecin www.partner.szczecin.pl? Mogę polecić - postawili dla mnie wyjątkowy domek letniskowy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli szukasz czegoś co uchroni twoja instalację elektryczną od wilgoci i wody to zajrzyj na stronę niedaxa. Tam ci pomogą!

    OdpowiedzUsuń
  3. Profesjonalne konstrukcje dachowe wysokiej klasy? Polecam <a href="http://partner.szczecin.pl/>Partner Szczecin</a>.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oryginalne konstrukcje dachowe dla przemysłu? Warto dać szansę <a href="http://partner.szczecin.pl/>Partner Szczecin</a>.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajne domy robicie. Domy drewniane z drewna klejonego to przyszłość budownictwa drewnianego w Polsce.

    OdpowiedzUsuń