czwartek, 24 października 2013
Skąd się biorą oszczędności w domu energooszczędnym
Budując dom musimy pamiętać, że jego bryła powinna być prosta i zwarta, ponieważ zapewnia to wyższą energooszczędność oraz mniejsze wydatki na budowę.
Planując budowę domu jednorodzinnego, powinniśmy pomyśleć o kosztach nie tylko jego budowy, ale także o kosztach przyszłej eksploatacji. Wykorzystanie właściwych opcji konstrukcyjnych i odpowiedniej klasy materiałów w trakcie budowy domu pozwoli nam uzyskać duże oszczędności podczas jego użytkowania.
Jest to powiązane ze zwiększoną energooszczędnością, która redukuje straty ciepła i gwarantuje rachunki mniejsze nawet o 40 proc., aniżeli w przypadku domów postawionych w powszechnym standardzie. Mimo powszechnej opinii, wybór energooszczędnych sposobów nie musi umniejszać estetyce domu jednorodzinnego. Aktualnie osiągalne są projekty, które umożliwiają zarówno małe zużycie energii, jak i optymalny komfort mieszkania.
Wedle ekspertów, najbardziej istotnym detalem konstrukcyjnym, wpływającym na energooszczędność domu, jest jego izolacja termiczna, czyli ocieplenie. Jak wskazują badania, najbardziej znaczące straty cieplne w domach jednorodzinnych powodowane są przez dach, okna i ściany zewnętrzne. Zatem w trakcie budowania wskazane jest zainwestować w wysokiej jakości materiały. Wykorzystanie bardziej szczelnych okien, wełny szklanej, czy właściwego systemu ocieplenia ścian zewnętrznych łączy się z trochę wyższymi startowymi kosztami, które to jednak zwrócą się w czasie długoletniej eksploatacji budynku.
Inwestorzy budujący dom muszą również mieć na uwadze, że jego bryła musi być możliwie prosta i zwarta, gdyż zapewnia to wyższą energooszczędność a także niższe koszty budowy. Ważne jest także poprawne położenie domu i rozplanowanie pomieszczeń względem stron świata. Garderoba, spiżarnia czy łazienka powinny znajdować się po stronie północnej, mniej eksponowanej na promieniowanie słoneczne. Z kolei sypialnia oraz jadalnia muszą być zlokalizowane od strony południowej i mogą mieć większe okna, gwarantujące lepszy dopływ światła.
Jak pokazują wyliczenia specjalistów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań jest w stanie spowodować zredukowanie kosztów na utrzymanie budynku o 37 proc. większe, niż w wypadku typowej konstrukcji. Poza tym, wydatki mogą zostać obniżone dzięki instalacji dodatkowych źródeł energii, jak pompa ciepła czy kolektory słoneczne.
Funkcjonalnym wyjściem dla osób zaciekawionych budową energooszczędnego domu jednorodzinnego może być skorzystanie z gotowego projektu architektonicznego. W dużym stopniu skraca to czas budowy i umożliwia ustrzec się dodatkowych kosztów w fazie projektowania.
Pomimo że domy energooszczędne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, to wciąż wiele osób nie ma świadomości, jak duże korzyści finansowe są związane z wdrożeniem rozwiązań ograniczających zużycie energii. Z owego powodu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił wyjątkowy program dopłat mający na celu promocję i zwiększenie liczby domów niskoenergetycznych. W jego ramach możemy uzyskać od 30 do 50 tys. złotych dofinansowania w procesie budowy. Dopłatę maksymalną otrzymają osoby, które zdecydują się na dom w standardzie energetycznym NF-15, innymi słowy taki, którego roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco) wynosi nie więcej niż 15 kWh/mkw.
Ludzie planujący budowę domu mają dziś sposobność zdobycia pomocniczego wsparcia. 2 września ruszył bowiem konkurs Saint-Gobain i KAPE - "Zbuduj z nami komfortowy dom" - dedykowany właścicielom działek budowlanych, którzy posiadają co najmniej trzyosobowa rodzinę z dzieckiem, zamierzają się budować i są skłonni skorzystać z rozwiązań ograniczających zużycie energii. Nagrodą zasadniczą są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim. Zwycięzcy mają możliwość liczyć także na stworzenie profesjonalnego projektu budynku, pomoc w otrzymaniu dofinansowania NFOŚiGW oraz konsulting w trakcie kompletnego procesu budowy. Należałoby wiedzieć, że wiele firm budowlanych, we współpracy z biurami architektonicznymi, sporządza zestawy innowacyjnych projektów.
Nie przegap kolejnych postów, zapisz się na nasz newsletter ...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Fotowoltaika o ile jest dobrze zamontowana i dobrana prawidłowo pod kątem zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym to pozwala na znaczne oszczędności na kosztach energii elektrycznej. Za instalacje zapłacimy raz a prąd darmowy ze słońca będziemy mieć na lata. Takie panele zachowują swoją sprawność nawet przez kilkadziesiąt lat. Inwestycja dlatego może się szybko zwrócić.
OdpowiedzUsuń