środa, 30 października 2013

Kredyt z dotacją na budowę domów pasywnych

Banki długo czekały na uruchomienie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. Sektor bankowy widzi w tym projekcie szansę na zdobycie większej liczby klientów. Aktualnie trwa ustalanie wymagań technicznych i proceduralnych programu dopłat. 







Osoby, które mają zamiar ubiegać się o taki kredyt, powinny zacząć od zatwierdzenia przez weryfikatora zgodności projektu z wymogami technicznymi funduszu.

Opracowywanie wniosku o dofinansowanie pasywnego lub energooszczędnego domu najkorzystniej rozpocząć już w trakcie planowania inwestycji.

Pełnomocnicy instytucji bankowych, które zaczęły już udzielanie kredytów hipotecznych do budowy domów z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zgadzają się, że powinno się rozpocząć starania o tego rodzaju pożyczkę już na etapie przygotowywania projektu.

- Program wyznacza inwestorom duże wymagania. Należy pamiętać, że ma on w zamyśle nie tylko wspomaganie budowy energooszczędnych domów i mieszkań, ale również stworzenie zbytu i wykorzystanie najlepszych standardów związanych z tego rodzaju budownictwem.

Inwestorzy, którzy zamierzają się starać o tego typu kredyt, mają obowiązek rozpocząć od zatwierdzenia przez weryfikatora zgodności projektu z wymogami technicznymi funduszu. Następnie należy kontrolować całą budowę, co związane jest m.in. ze zgromadzeniem dokumentacji fotograficznej, aprobatą techniczną użytych materiałów a także przygotowaniem protokołów z dostosowywania układu wentylacyjnego i grzewczego. Po sfinalizowaniu budowy dom musi przejść konieczną procedurę audytu przez weryfikatora. Tylko pozytywny wynik audytu rozpoczyna procedurę do dopłaty z funduszu.

NFOŚiGW deklaruje, że bieżące normy techniczne programu przygotowane są tak, żeby zagwarantować inwestorowi jak największe szanse na to żeby po skończeniu inwestycji taką aprobatę otrzymał. 





Niedopilnowanie osobiście tych obowiązków przez inwestora może spowodować niedopatrzenia wykonawców (dlatego warto związać się z firmą, która już taki dom wybudowała i dostała dotacje), które po ostatecznej weryfikacji spowodują nie spełnienie wymaganego standardu. Program jest cały czas sprawdzany i fundusz przeprowadził jedną aktualizację wymagań technicznych.

O kredyt możemy się starać również podczas budowy. Niemniej jednak, im bardziej będzie zaawansowana, tym mniejsze mogą być szanse na jego otrzymanie.

Całość warunkowana jest indywidualną oceną wniosku przez bank, m.in. stopnia zaawansowania budowy i skomplikowania procedury, jaka jest związana z przekwalifikowaniem kredytu w podczas budowy.


zobacz także:



Banki w większości biorą pod uwagę wyłącznie nowe wnioski. Ewentualności zamiany zwyczajnego kredytu na udzielany wyłącznie na projekty energooszczędne czy też przeniesienia kredytu z instytucji, która z funduszem nie współpracuje, nie ma w SGB-Banku. Kredytów z dotacją wyłącznie dla nowych wniosków użycza też Deutsche Bank PBC.

Fundusz nie określił, jakiego rodzaju kredyty dotuje, ale cztery banki, które współdziałają przy udzielaniu wsparcia - BOŚ, SGB, BPS i Deutsche Bank - przypisały je do kredytów hipotecznych. Jednakże nie są zobligowani do udzielania ich na całą inwestycję.

W sytuacji sfinansowania inwestycji w większości z własnych funduszy kredyt może być tylko uzupełnieniem. Ma obowiązek tylko przekraczać przynajmniej o 1 zł kwotę dopłaty z NFOŚiGW, o którą stara się kredytobiorca.

W odmiennej formie niż hipoteczne kredyty mogą się pojawić w spółdzielczych bankach zrzeszonych w grupie BPS. Ponieważ nie wszystkie udzielają kredytów hipotecznych.


Uwaga! Dofinansowanie z NFOŚiGW można otrzymać wyłącznie na nowe budynki.


Budownictwo energooszczędne zmusza do zastosowania materiałów o najlepszych parametrach połączonych z właściwym instalowaniem elementów, a także dokładnością zrealizowania. Rozbudowy, modyfikacje oraz remonty nie gwarantują osiągnięcia odpowiednich wyników. 


Nie przegap kolejnych postów, zapisz się na nasz newsletter ... 

4 komentarze:

  1. Fajnie, że takie rzeczy są dostępne. Kazda dotacja na dom jest warta zainteresowania. Ja już na szczęście urządzam się z poradami od https://idealdesign.pl/blog/2019/03/27/jak-umeblowac-salon-by-stal-sie-idealna-przestrzenia-wypoczynkowa/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe tylko jakie wymogi należy spełnić... w każdym razie skoro jesteśmy przy temacie kredytów na dom to polecam lekturę http://hipotecjusz.pl/ . Bardzo fajna strona, gdyż szczegółowo omawia ten temat

    OdpowiedzUsuń
  3. A jak z kredytem na montaż instalacji fotowoltaicznej? Z tego co wiem to coraz więcej osób myśli o założeniu paneli a nie każdy ma na ten cel odłożone środki. Dlatego trzeba wiedzieć czy można dostać kredyt i na jakich zasadach. Zgłaszając się do firmy https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ poza projektem i montażem instalacji można liczyć także na ich wsparcie w pozyskaniu kredytu jak i dotacji na ten cel.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kupując nieruchomość, warto znać jej rzeczywisty stan techniczny. Taki specjalista jak rzeczoznawca budowlany sporządzi szczegółową ekspertyzę, która pomoże ocenić koszty ewentualnych napraw i zyskać przewagę w negocjacjach cenowych.

    OdpowiedzUsuń