piątek, 4 października 2013

DOBRY PROJEKT DOMU - na co zwrócić uwagę


Dobór właściwego gotowego konceptu domu pośród setek projektów jest obecnie trudnym zadaniem. Zrozumiałe jest, iż przeważnie pragnęlibyśmy wyłowić najładniejszy projekt domu, który jest jednocześnie funkcjonalny i ergonomiczny, ale również ekonomiczny w budowie i eksploatacji. W związku z tym warto zapoznać się z regułami doboru odpowiedniego projektu domu. 



A oto i najważniejsze reguły:


 
  1. Ekspozycja domu względem stron świata
    Powinniśmy bezwarunkowo brać też pod uwagę, z której strony jest wschód słońca, a z której zachód. Rzetelny projekt domu cechuje takie umiejscowienie pokoi w stosunku do stron świata, które pozwoli na naturalne i samoistne przesuwanie się światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu w ciągu dnia wspólnie z trybem funkcjonowania domu i domowników.
    Wcześnie rano zanim wyjdziemy do pracy przebywamy głównie w kuchni i w jadalni. Po powrocie z pracy używamy pokoju dziennego. Nie możemy zapomnieć o tym, aby wspólnie z naszą dzienną wędrówką po domu wędrowało z nami światło słoneczne. 
  2. Strefy w projekcie domu
    Domy z poddaszem użytkowym są naturalnie rozdzielone na strefę "prywatną" tzw. strefa nocna oraz strefę dzienną. Wyjątkową uwagę na właściwe dobranie stref w domu trzeba zwrócić w projektach domów parterowych. Analizując gotowe projekty domów pamiętać należy aby strefa nocna była przejrzyście oddzielona od strefy dziennej.
  3. Prosta bryła i pokrycie dachu w projekcie domu.
    Wazne dla osób, które chcą osiągnąć jak najniższe koszty budowy domu. Złożony dach, z dużą liczbą załamań jest o wiele droższy, niż prosty dach dwuspadowy.
    Natomiast prosta bryła gwarantuje mniej błędów wykonawczych, oszczędność energii podczas eksloatacji, taki dom jest łatwiejszy i tańszy w wykonaniu.
  4. Położenie kotłowni w domu i jej wymiary
    W sytuacji, kiedy decydujemy się na projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, musimy zastanowić się nad ulokowaniem kotłowni. Jeżeli w projekcie kotłownia usytuowana jest tuż przy sypialni, w takim przypadku w trakcie sezonu grzewczego będziemy słyszeć hałas pracującego pieca grzewczego.
    Świetnie, by było gdyby kotłownia była odrobinę większa, z osobnym wyjściem na zewnątrz i z alternatywą przystosowania jej na paliwo stałe. Wyjście z kotłowni na zewnątrz umożliwia magazynowanie w niej także narzędzi potrzebnych do porządkowania ogrodu.
  5. Dodatkowego pomieszczenie pomiędzy garażem a częścią mieszkalną.
    Motyw takowego wyjścia w projekcie domu jest banalny: aby nie było czuć niemiłego zapachu spalin we wnętrzu domu. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że w projekcie domu brakuje dodatkowego pomieszczenia buforowego. Pojedyncza para drzwi dzieląca garaż od reszty pomieszczeń często jest niewystarczająca, aby zatrzymać przedostawanie się uciążliwych zapachów z garażu do domu.
    Tego typu pomieszczenie buforowe w domu w żadnym razie nie musi być przestrzenią straconą. Ma możliwość sprawować także funkcje dodatkowego miejsca gospodarczego na składowanie urządzeń domowych, na które zwykle brakuje miejsca. Wówczas gdy nie jesteśmy wstanie pozwolić sobie na takie pomocnicze pomieszczenie w domu, to buforem powinien być wiatrołap.
  6. Wiatrołap o optymalnej wielkości.
    Wiatrołap jest wizytówką pozostałej części naszego domu. Świetnie, jeżeli wiatrołap w planie domu pomieści szafę oraz podręczne wieszaki na okrycia wierzchnie dla mieszkańców i gości. Wiatrołap w domu powinien być co najmniej na tyle duży, żeby zmieściły się tam bez trudu 3 rozbierające się osoby.
  7. Pralnia z suszarnią
    Nie można zapomieć o pralni z suszarnią. To pomieszczenie będzie służyć nam na:
    a) składowanie brudnych rzeczy,
    b) pralkę,
    c) suszenie wypranych rzeczy,
    d) żelazko i deskę do prasowania.
    Tylko parę dodatkowych metrów kwadratowych, a korzyści ogromne!
  8. Usytuowanie spiżarni w domu - najkorzystniej tuż przy kuchni
    Owe dodatkowe pomieszczenie w domu nie musi być duże, jednak jest nadzwyczaj przydatne na wszystkie dodatkowe zapasy żywności, przetworów, czy urządzenia kuchenne, które nie zmieściły się w szafkach kuchennych. Wejście do spiżarni z kuchni albo w pobliżu kuchni to nadzwyczaj użyteczne rozwiązanie w projekcie domu. Niejednokrotnie w projekcie domu na spiżarnię adaptuje się strefę pod schodami, która nie może funkcjonować jako zwykłe pomieszczenie, z kolei doskonale się nadaje jako spiżarnia.
  9. Stosowny kąt nachylenia schodów.
    Powinno się zwrócić uwagę, by kąt nachylenia schodów w nie był nazbyt duży. Tego rodzaju schody są bardzo strome, a w związku z tym niebezpieczne dla domowników, oraz niewygodne i nieprzyjemne w użytkowaniu. Stanowią potem podświadomą barierę komunikacyjną.
  10. Zaplanowany układ salonu.
    Nabywając gotowy projekt domu lub planując dom z architektem, powinno się pomyśleć, jak będzie umeblowany salon. Jeżeli nie przemyślimy tego porządnie, prawdopodobnie okaże się, że salon będzie nieustawny, w którym nie jesteśmy wstanie ulokować ani mebla ani telewizora, a kominek stoi z boku. Zatem warto już na papierze zaprojektować w projekcie domu salon wraz z przybliżonym rozmieszczeniem mebli, które przewidujemy tam umieścić.
  11. Należyta wielkość komunikacji w projekcie domu
    W rzeczywistości komunikacja w gotowym domu nie realizuje jakiejkolwiek pomocniczej funkcji poza przemieszczaniem się. Wówczas gdy jest duża, mamy możliwość zagospodarować ją na przykład na regały na książki, półki lub szafy. Jednakże wskazane jest, by w projekcie domu zredukować jej wymiary do wymaganego minimum.


Zainteresował Cie nasz post? Bądź z nami na bieżąco. Zapisz się na nasz newsletter.
Otrzymasz nasz poradnik krok po kroku "Mój pierwszy DOMek"
Form7
 
   

6 komentarzy:

  1. Projekt jak najbardziej wygląda ciekawie, jednak jeśli interesują was jeszcze inne niepowtarzalne i ciekawe moim zdaniem projekty domów parterowych czy też piętrowych, polecam wam zajrzeć tutaj projektyzwizja.pl . Na stronie jest sporo takich realizacji, z których na pewno jakaś przypadnie wam do gustu

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. A wiecie, jaki dom można nazwać domem inteligentnym? Moim zdaniem inteligentny dom to taki, którym można zarządzać za pomocą jednego, w pełni zintegrowanego systemu (takim jak ten, oferowany przez https://www.se.com/pl/pl/product-range/1424-system-knx)

    OdpowiedzUsuń
  4. Skoro już o budowie mowa, to czy Waszym zdaniem warto zainwestować w studnię głębinową? Czy to prawda, że z jej pomocą można uniezależnić się od siebie wodociągowej? Jeśli tak, to w jaki sposób wykonac odwiert? Czy wiertnice dostępne w ofercie firmy http://staltechnika.pl/oferta/swidry-do-pali-cfa/ mogą okazać się przydatne?

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dodam jeszcze od siebie jedną rzecz. Muszą być fundamenty stawiane na stabilnym gruncie i jeśli trzeba go wzmocnić to można zastosować tę propozycję https://kolumnyfundamentowe.pl/

    OdpowiedzUsuń