piątek, 11 października 2013

POZWOLENIE NA BUDOWĘ Czas Na Zmiany!


Ukończony projekt domu nie wystarcza żeby zacząć budowę domu. Trzeba nadal otrzymać tzw. POZWOLENIE NA BUDOWĘ. Zaświadczenie to wystawia wydział architektury starostwa właściwego dla miejsca budowy. Wniosek o jego wydanie może złożyć architekt lub inwestor. Wskazane jest jednak posiadać wiedzę co, pomijając samo pismo, które jest dość skrótowe trzeba przedstawić w urzędzie. 




Najbardziej istotnym załącznikiem do wniosku o wydanie POZWOLENIA NA BUDOWĘ jest naturalnie projekt budowlany, składany w czterech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz zostaje w urzędzie, drugi trafi do organu nadzoru budowlanego, pozostałe dwa wrócą do inwestora, jeden udostępnimy kierownikowi budowy. 




Zaadaptowany projekt gotowy zawiera przede wszystkim plan zagospodarowania terenu, a więc mapę działki z zaznaczonym obrysem domu, przyłączami, instalacjami, małą architekturą, projektowaną zielenią itp. Sporządza go, naturalnie architekt, który posiada odpowiednie uprawnienia. 




Do wniosku trzeba również załączyć podpisane przez inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w którym trzeba będzie przedstawić tytuł prawny do działki np. numer aktu notarialnego.

Wniosek będzie musiał być ponadto uzupełniony o opinie i uzgodnienia. Jednym z ważniejszych dokumentów tego typu jest opinia Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, działającym w ramach wydziału geodezji starostwa. Definiuje ona odległości pomiędzy projektowanymi obiektami (budynkami, sieciami, zjazdami), także w stosunku do granic działek i innych obiektów.

Procedura w urzędzie powinna trwać ok. 65 dni, jakkolwiek regułą jest na nieszczęście przedłużanie procesu do pół roku a w przypadkach skrajnych oraz szczególnie problematycznych, może to trwać latami.

Urząd wielokrotnie żąda dodatkowych uzgodnień, ponieważ prawo budowlane pozostawia urzędnikom w tym zakresie dużo możliwości.

Uzyskanie decyzji Pozwolenia na Budowę nie wystarczy do zapoczątkowania prac budowlanych. W pierwszej kolejności, jak każda decyzja administracyjna, musi zostać uprawomocniona. Trwa to dwa tygodnie od odebrania pisma, pod warunkiem oczywiście że nikt, np. sąsiad, tej decyzji nie zaskarży. Następnie trzeba zawiadomić organ nadzoru budowlanego. 

Jeżeli w przeciągu tygodnia nie wniesie sprzeciwu, wówczas wolno zacząć budowę domu.

Naturalnie, nie każda budowa wymaga pozwolenia. Ustawa Prawo budowlane dokładnie definiuje typy inwestycji, które wystarczy zgłosić staroście min. 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Są to m.in. parterowe budynki gospodarcze do 35 m2, altany i wiaty do 25 m2, miejsca postojowe do 10 stanowisk, oczka wodne do 30 m2, przyłącza mediów, mała architektura, ogrodzenia itp.

Na szczęście idą zmiany na lepsze w celu ułatwienia życia inwestorom i rozruszania skostniałego rynku nieruchomości rozpoczęto procedurę zniesienia pozwolenia na budowę, o nowych przepisach, które mają być wkrótce wdrożone przeczytasz TUTAJ.


Chcesz być z nami na bieżąco zapisz się na nasz newsletter ...
  Form7
 
   

2 komentarze:

  1. Mam w planach budowę domu, ale chyba jeszcze nie teraz. Może będzie to za kilka lub kilkanaście lat. Na ten moment bardzo podoba mi się opcja kupna mieszkania na kredyt. W sumie po przeczytaniu https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-nieruchomosci-pod-kredyt już wiem czym jest ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt.

    OdpowiedzUsuń
  2. Budowa domu piękna sprawa ale pamiętajcie też o najważniejszym - ubezpieczenie domu.

    OdpowiedzUsuń