poniedziałek, 7 października 2013

Metody i techniki wykrywania nieszczelności dachów część 2



METODY ELEKTRYCZNE



Metoda pojemnościowa


Pomiary wilgotności materiałów techniką pojemnościową opiera się na pomiarze pojemności elektrycznej materiałów za pomocą sond kondensatorowych, wytwarzających zmienne pole elektryczne o małym natężeniu. W procedurze tej stosuje się zauważalne różnice pojemności materiału suchego (dla materiału suchego wynosi 1) oraz wody (wynosi około 80). Dlatego nawet nieduże zawilgocenie materiału wywoła zauważalny wzrost pojemności czujnika kondensatorowego.

Metoda potencjału pola




Metoda badań:


Sposób przeprowadzania pomiarów jest analogiczny jak w metodzie neutronowej. Zanim zaczniemy pomiary trzeba wyznaczyć siatkę kwadratów. Pomiary przeprowadza się w wierzchołkach czworokątów oraz w ewentualnej zagęszczonej siatce w obszarach zawilgoconych.



Zalety:


Metoda ta jest nieskomplikowana do zrealizowania, zarówno w dzień, jak i w nocy - w różnych warunkach atmosferycznych. Jest to procedura tania i pozwala określić stopień zawilgocenia izolacji.



Wady:


Metoda ta ma bardzo podobne wady jak metoda neutronowa. Poza tym, stwierdza się małą powtarzalność wyników i brak możliwości jej wykorzystania przy pokryciach dachowych z EPDM.



Urządzenia:

Na rynku polskim jest osiągalnych dużo wilgotnościomierzy pojemnościowych, takich firm jak Gann,Trotec,Protimeter. Koszt tych urządzeń wynosi kilka tysięcy złotych.




Metoda konduktometryczna



Jest to jedna z najłatwiejszych metod pomiaru wilgotności materiałów. W procedurze tej wykorzystuje się zmiany konduktancji  materiałów razem ze zmianą ich wilgotności. Strategia ta umożliwia pomiar wilgotności w dowolnym punkcie. Wymaga jednakże uszkodzenia poprzez przebicie przez sondy pomiarowe w postaci szpilki pokrycia dachowego w określonym punkcie i z tego względu jest rzadko wykorzystywana.



Metoda potencjału pola zwana metodą Leopoma


W ostatnim czasie dokonano dużej ilości udoskonaleń technik badań, dążących do zamontowania na dachach systemów przewodów podłączonych do generatora impulsów elektrycznych.



Poza tym, w skład układu wchodzi przenośny miernik do określania kierunku przepływu prądu. Instalacje przewodów tego układu instaluje się na etapie realizowania pokrycia dachowego.



Strategia ta jest w szczególności pożyteczna w sytuacji tzw. dachów zielonych, odwróconych, balastowych, ponieważ pozwala na odnalezienie dokładnego miejsca nieszczelności pokrycia dachowego.



Przed  realizowaniem  pomiarów  pokrycie dachowe musi być polane wodą, bowiem zapewnia to przewodzenie impulsów elektrycznych. Po dachu porusza się technik z dwoma prętami pomiarowymi połączonymi z przenośnym miernikiem wskazującym kierunek przepływu impulsów elektrycznych. Pręty pomiarowe służą do przykładania ich do powierzchni dachu w celu odczytu kierunku przepływu impulsów. Punkt przecieku występuje tam, gdzie miernik pokazuje przepływ ładunków ze wszystkich kierunków do jednego punktu. Po zlokalizowaniu punktu przecieku, trzeba je naprawić i wykonać pomiary sprawdzające. Metoda ta może służyć do diagnostyki i utrzymania dachów płaskich z prawie każdymi pokryciami, z wyjątkiem EPDM.



Uzupełnieniem wyżej wymienionego systemu wykrywania przecieków jest metoda dymowa dla pionowych powierzchni, na których jest wywinięte pokrycie dachowe.



Wyżej przytoczony sposób wykrywania przecieków jest w Polsce nowością. Do tej pory zastosowano go między innymi na budynku „Metropolitan” przy pl. Piłsudskiego w Warszawie.




METODA DYMOWA



Może być ona również wykorzystywana jako samodzielna do wykrywania nieszczelności pokryć dachowych,. zarówno nowo wykonanych ,jak i starych dachów płaskich.



Pod powierzchnię pokrycia dachowego wtłacza się gaz składający się z 95 % z azotu i 5 % wodoru. Jest to gaz o małej gęstości, który w miejscach potencjalnej nieszczelności pokrycia dachowego przechodzi w górę wskazując optycznie te miejsca. Co więcej miejsca przecieku możemy określić szczegółowo detektorem gazu. Warto dodać, że używany dym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, ponieważ składa się on z mgiełki wodnej.



Przewagą tej metody jest prostota i szybkość wykrycia miejsc nieszczelności wszystkich rodzajów pokryć dachowych na dachach płaskich. Natomiast wadą tej metody jest brak możliwości określenia wielkości i zakresu zawilgocenia izolacji dachowych.





Na rynku polskim funkcjonuje wiele firm, które oferują sprzęt i metody, które mogą być wykorzystywane do badania szczelności pokryć dachowych. Poza tym istnieją firmy, które oferują usługi badania szczelności pokryć dachowych za pomocą jednej lub kilku metod.

Cena takiej usługi zależy od rozmiaru badanego dachu oraz wariantu użytej metody. Stosunkowo najprostsza oraz najszybsza jest metoda dymowa. Natomiast, najnowocześniejszy system pomiaru nieszczelności pokryć dachowych zapewnia metoda potencjału pola. Wymaga ona jednak zainstalowania przewodników instalacji badawczej już na etapie realizowania pokrycia dachowego.

Zainteresował Cie ten post? Dołącz do naszego prywatnego darmowego newslettera i odbierz nasz super poradnik "Mój pierwszy DOMek"
Form7
 
   

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem na szczelność danej powierzchni, instalacji lub układu największy wpływ ma jakość wykonania elementów uszczelniających. Takie uszczelki jak gumowe oringi https://powerrubber.com/kat/oringi-gumowe/ stanowią podstawę wszelkich domowych instalacji. Od ich jakości zależy bezawaryjność działania oraz szczelność całego układu. Dlatego powinno się zwracać przy wyborze, szczególną uwagę na ich jakość wykonania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najczęściej nieszczelność ujawnia się zaciekami a w drastycznych przypadkach zalaniem poddasza. Szczególnie w trakcie ulewnych deszczy. Wtedy po naprawieniu dachu warto zgłosić się do https://optimal-osuszanie.pl/ którzy zajmą się osuszaniem ścian i podłóg na najwyższym poziomie i dokładnie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Regeneracja podzespołów hydrauliki siłowej to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na przedłużenie ich żywotności. Serwisy zajmują się również wymianą uszkodzonych elementów, takich jak tłoczyska czy cylindry. Ważne, aby serwis gwarantował jakość wykonywanych prac oraz stosował odpowiednie technologie naprawcze. Przykładową ofertę takich usług można sprawdzić tutaj: https://hydro-dex.com/. Regularne korzystanie z serwisu może zapobiec poważnym awariom.

    OdpowiedzUsuń