środa, 16 października 2013

5 certyfikowany DOM PASYWNY w Polsce!

5 certyfikowany DOM PASYWNY w Polsce powstał w woj. zachodniopomorskim w Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego. Oczywiście odbyła się uroczysta premiera pierwszego certyfikowanego DOMU PASYWNEGO w woj. zachodniopomorskim. W trakcie uroczystości wręczono certyfikat DOMU PASYWNEGO, wydany przez Passivhaus Institut w Darmstadt.

Dom Pasywny w Tychowie

Dom budowano 3 miesiące. Niebawem będzie możliwe pomieszkać w nim "na próbę" i na własnej skórze odczuć różnicę pomiędzy mieszkaniem w domu tradycyjnym a mieszkaniem w DOMU PASYWNYM.




Firma Domek Invest może się pochwalić DOMEM PASYWNYM wybudowanym w Czechach, gdzie są bardzo restrykcyjne kryteria dla takich domów i bardzo trudno o certyfikat.



Szkieletowy Dom Pasywny w Czechach


Budownictwo pasywne jest obecnie bardzo popularne w Europie. Wynika to również (po za aspektem czysto materialnym i aspektem ochrony środowiska) z nakazów Unijnych, wedle, których po 2020 roku wszystkie nowo budowane domy muszą być pasywne. Na całym świecie jest już ok. 50 tys. budynków pasywnych, z których mniej więcej połowa mieści się w Niemczech. Dom w Tychowie, jest piątym certyfikowanym DOMEM PASYWNYM w Polsce i jednym w woj. zachodniopomorskim.

Przecięcie zielonej wstęgi w trakcie oficjalnego otwarcia możemy uznać za znak prekursorskiego etapu postępu budownictwa w Polsce.



 

BUDYNKI PASYWNE są nowoczesną generacją domów energooszczędnych. To budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Porównanie wyników prezentuje się następująco: 15 kWh/mkw. rocznie, czyli 5 razy mniej, niż w domach energooszczędnych i co najmniej 8 raz mniej, niż w zwykłych domach!. Dla osób mieszkających w DOMU PASYWNYM przekłada się to pozytywnie domowy budżet. Ogrzewanie w domu pasywnym będzie ich kosztować 80 procent mniej, niż w domu zwykłym.


W omawianym domu źródłem ogrzewania jest pompa ciepła. Za sprawą, której wydatki na ogrzewanie nie przekraczają 3 zł/mkw. rocznie utrzymując temperaturę wewnątrz na poziomie 20°C. Równocześnie nie emitujemy do atmosfery jakichkolwiek bądź szkodliwych wytworów spalania. Jednakże to nie jest jedyna przewaga. Klienci cenią też lepszą jakość życia w DOMU PASYWNYM. Składa się na to wygoda termiczna, zdrowe, rześkie powietrze otrzymane za sprawą wentylacji mechanicznej, a także większa troska o środowisko. Oczywiście to zaledwie wybrane powody, dla jakich DOMY PASYWNE są coraz popularniejsze.



Dlaczego tak dużo mówi się o certyfikatach dla DOMÓW PASYWNYCH?

Po pierwsze, potrzebujemy certyfikatu, jeżeli ubiegaliśmy się o dotację Unijną w wysokości 50 tys. złotych, zwrot wyżej wymienionej kwoty jest uzależniony od spełnionych określonych warunków, które certyfikat gwarantuje. 


Potwierdzenie otrzymania dotacji
Potwierdzenie otrzymania dotacji tłumaczenie




Po drugie, zbudowanie DOMU PASYWNEGO jest zagadnieniem trudnym i wymagającym. Podczas budowy należy zachować warunki do dużo bardziej precyzyjnej i dokładnej pracy. Dlatego też wiodą tu prym technologie prefabrykowane jak choćby technologia szkieletu drewnianego. Jakość wykonania weryfikują rygorystyczne testy, głównie badanie szczelności domu. Pozytywny wynik tego testu gwarantuje, że dom jest dokładnie zbudowany i nie jest podatny na straty ciepła. Dla BUDYNKU PASYWNEGO wymagane jest uzyskanie wyniku parametru n50 nieprzekraczającego 0,6 l/h. Dom pasywny w Tychowie uzyskał wynik 0,51. Certyfikowany DOM PASYWNY jest także ukończony z wyższej jakości materiałów jak 3-szybowe pasywne okna drewniane, pasywne drzwi drewniane, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Końcowym i najważniejszym potwierdzeniem klasy domu jest certyfikat wydany przez Instytut DOMÓW PASYWNYCH w Darmstadt.

Żeby dom był pasywny, istotnych jest wiele zagadnień. Głównym jest odpowiedni projekt, przygotowany adekwatnie z wytycznymi Passivhaus Institut, dopasowany do warunków panujących na danej działce. Budynek musi mieć zwartą bryłę, właściwie ulokowane oszklenie na elewacji południowej oraz sporą warstwę izolacji. Zaprojektowanie domu spełniającego wymagania stawiane domom pasywnym jest nadzwyczaj skomplikowane i wymaga dysponowania specjalistyczną wiedzą.


Jednak sam projekt to nie wszystko. DOMY PASYWNE są praktycznym sprawdzianem wiedzy i umiejętności ekipy budowlanej. Już niebawem taki test będzie musiała zdać każda firma budowlana, ponieważ po roku 2020 w całej Unii Europejskiej będzie można budować tylko tego typu domy. Coraz to wyższe koszty energii, a dodatkowo szersza świadomość i odpowiedzialność za środowisko powodują, że domy pasywne nowej generacji wyznaczają trend postępu budownictwa i są coraz korzystniejsze dla konsumentów. Z kolei certyfikat daje gwarancję, że postawiony dom jest budynkiem o sprawdzonej jakości. 



Nie przegap kolejnych postów, zapisz się na nasz newsletter ... Form7
 
   

1 komentarz: