środa, 9 października 2013

KOSZTORYS BUDOWY DOMU


W jaki sposób wybudować dom tanio i dobrze? W jaki sposób policzyć nakłady pieniężne na inwestycję, aby starczyło środków na jej realizację? To wątpliwości wszystkich, którzy myślą o wybudowaniu swojego własnego domu. Mało kto w obecnych czasach posiada finanse, pozwalające na nieskończone nakłady pieniężne, ale nawet tacy inwestorzy szanują pieniądze.

Jeśliby spytać zwyczajnego inwestora o kolejne etapy budowy domu, odpowiedź byłaby bezsporna. W pierwszej kolejności rozpoczyna się od robót ziemnych i fundamentów. To tzw. stan zerowy. Następnie buduje się ściany i konstruuje dach i wtedy mamy już stan surowy otwarty. Wstawienie okien i drzwi daje nam stan surowy zamknięty. Na koniec zostają roboty wykończeniowe wewnątrz. Procedura ta jest zdefiniowana i powielana tysiące razy. 


O wiele trudniej odpowiedzieć jest na pytanie ile to wszystko będzie kosztować.





Działka

Komplikacje rozpoczynają się już na etapie działki. W zależności od rodzaju gruntu, koszty wykopania fundamentów mogą się bardzo różnić nawet wielokrotnie. Gleba grząska, gliniasta, torfowisko albo osuwisko w dużym stopniu podnoszą koszty pobudowania fundamentów. Wyjściem może być geotechniczne badanie gruntu.

Technologia

Analogicznie jest z technologiami. Zastosowanie tradycyjnych metod przyczynia się do wydłużenia czasu budowy, w porównaniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii jak technologia szkieletu drewnianego, kiedy wyspecjalizowana ekipa postawi dom od fundamentów do dachu w kilka dni. Końcowa cena korzystania z obydwu metod jest podobna, ale nie uwzględnienia oczywiście czasu jako pieniądza. W takim wypadku nowe szybkie technologie okazują się tańsze.

Metoda praktyczna

W jaki sposób zatem radzą sobie specjaliści? Na bazie wskaźników i obliczeń z wielu placów budowy przyjęto, że cztery etapy budowy, przytoczone powyżej można podzielić procentowo, odnosząc się do ich kosztów.

  • stan zerowy to około 12 % całej sumy, jaką trzeba wydać na budowę domu,
  • stan surowy otwarty to kolejne 30 %,
  • surowy zamknięty 23 %,
  • wykończenie 35 % całego kosztu budowy domu.

Wedle aktualnych cen, przyjmuje się, że pełny koszt wybudowania metra kwadratowego domu to 2500 złotych. Postawienie zwyczajnego domu o powierzchni 150 m.kw. wyniesie się więc około 375 tysięcy złotych. Naturalnie całokształt jest zależny od regionu naszego kraju. Z zasady inwestycja w dużym mieście jest droższa niż na wsi.

Dla osób, potrzebujących jeszcze dokładniejszych informacji, rozwiązaniem jest korzystanie z kalkulatorów budowlanych, umożliwiających przeliczenie jak dużo i jakiego typu artykułów trzeba będzie zużyć podczas budowy wedle konkretnego projektu domu.

Innym wyjściem z sytuacji jest sporządzenie KOSZTORYSU BUDOWY. To projekt kosztów, przygotowany przez profesjonalnego kosztorysanta, na bazie tak zwanego przedmiaru, czyli w istocie wyliczenia, ile potrzeba materiału na określone etapy budowy domu, ale z uwzględnieniem specjalnych katalogów z obecnymi informacjami na temat norm zużycia materiałów, sprzętu, kosztów robocizny, z rozdzieleniem na etapy prac budowlanych. 


Z tak przygotowanego KOSZTORYSU możemy dowiedzieć się prawie wszystkiego na temat kosztów budowy. Cena sporządzenia takiego kosztorysu to ponad 100 PLN w zależności od skomplikowania projektu. Można też polecić kosztorysantowi konfrontację ofert cenowych, przedstawionych przez kilka firm.

Zainteresował Cie ten post? Dołącz do naszego prywatnego darmowego newslettera i odbierz nasz super poradnik "Mój pierwszy DOMek"
  Form7
 
   

6 komentarzy:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej takie rzeczy są niezwykle ważne, ale moim zdaniem na samym początku istotny jest przede wszystkim sam projekt. Muszę przyznać, że ja jestem bardzo zadowolona z usług firmy https://zarzycki-konstrukcje.pl/ która właśnie dla mnie przygotowała doskonały projekt.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że dość ważną sprawą jest również to aby na samym początku wybrać dobrego geodetę, gdyż bez jego pomiarów niestety ale nasza budowa nie ruszy. Ja korzystałam z usług sprawdzonego geodety https://geo-szkic.pl/ i jestem zdania, że był to właściwy wybór.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Z całą pewnością warto jest mieć kosztorys naszej budowy ale ja również jestem zdania, ze dość ważną sprawą jest to, aby mieć dobrą ekipę budowlaną. Od siebie na pewno mogę polecić specjalistów z https://profbuild.pl/ gdyż u mnie również już oni wykonywali trochę zleceń.

    OdpowiedzUsuń