środa, 31 lipca 2013

Zniesienie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego


Rada Ministrów przyjęła projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego przygotowany przez MTBiGM, który zakłada duże ułatwienia dla budowy domów jednorodzinnych.

Projekt zakłada zniesienie pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych, które nie będą wpływać na sąsiedztwo. W miejsce tego wprowadzono konieczność złożenia zgłoszenia razem z projektem budowlanym w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej.

Wiceszef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w MTBiGM Tomasz Żuchowski potwierdził, że Ministerstwo transportu skierowało projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o wstawienie w porządku obrad rządu.

A jak to wygląda obecnie ...

 

Jak widać z powyższych filmów projekt ten może być wybawieniem dla inwestorów i wpłynąc pozytywnie na całą branżę budowlaną.


 
W projekcie są skrupulatne wytyczne, w jaki sposób zawiadamiać sąsiada o zgłoszeniu budowy domu jednorodzinnego:

  • Starosta będzie zamieszczał na stronie internetowej biuletynu informacji publicznej informacje, że wpłynęło zgłoszenie odnośnie danej inwestycji.
  • Inwestor pozostanie zobligowany do umiejscowienia na terenie budowy, tablicy która będzie informowała o planowanej budowie albo sam poinformuje sąsiadów.
  • W sytuacji gdy plan budowy będzie niezgodny np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to urząd będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu w tej sprawie. Po tym okresie inwestor będzie miał możliwość zacząć budowę.

Projekt znosi dodatkowo obowiązki:
  1. dołączania do projektu budowlanego zaświadczenia o warunkach przyłączenia budynku do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych.
  2. zgłoszenia przez inwestora terminu wszczęcia robót budowlanych.
  3. dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zagwarantowaniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków,
  4. dołączania do projektu budowlanego oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną, z wyjątkiem dróg wojewódzkich i krajowych.

Urząd administracji architektoniczno-budowlanej będzie miał 14 dni na ocenę formalną wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę i potencjalne skierowanie pisma o skompletowanie braków formalnych. Obecne regulacje nie przewidują jakichkolwiek bądź terminów na wykonanie tej oceny.

Zgodnie z danymi Banku Światowego w obecnej chwili otrzymanie pozwolenia na użytkowanie domu wielorodzinnego czy magazynu trwa 74 dni. Zgodnie z zamysłem ustawy, zobowiązanie to zastąpi zgłoszenie zakończenia robót budowlanych, od którego urząd ma możliwość złożyć sprzeciw w przeciągu 14 dni, co według MTBiGM znaczy skrócenie procedur o 60 dni.

Administracja będzie wyłącznie reagować na pismo posiadacza nieruchomości sąsiedniej (np. w momencie, gdy nie zostaną zachowane właściwe odległości pomiędzy budynkami), opcjonalnie będzie wydawać zaświadczenia o braku sprzeciwu od zgłoszenia budowy. Czas poświęcany do tej pory sprawom budowania domów jednorodzinnych, urzędnicy będą mieli możliwość przeznaczyć na efektywne załatwianie problemów skomplikowanych.

Według specjalistów Briland, programu inwestowania w grunty rolne, nowelizacja spowoduje wzrost cen działek budowlanych.

Uproszczenie regulacji z całą pewnością przyczyni się do wzrostu zainteresowania budową domów jednorodzinnych przez indywidualne osoby i rodziny. Skrócenie czasu budowy oznacza znacznie mniejsze wydatki na budowę a w rezultacie wzrost zainteresowania najatrakcyjniejszymi działkami budowlanymi. Jest to świetny prognostyk dla osób inwestujących w przekształcanie gruntów rolnych. Stopa zwrotu z takich inwestycji będzie zdecydowanie większa, niż do tej pory. W związku z tym tak istotne wydaje się być jak najszybsze uchwalenie rzetelnych regulacji, nie komplikujących, a usprawniających przejście przez procedury administracyjne w jak najszybszym czasie.

Chcesz być informowany o nowościach na bieżąco, zapisz się na nasz Newsletter ...

Form7
 
   

1 komentarz:

  1. Jak ja się budowałem to oczywiście musiałem mieć pozwolenie. Jednak mieszkam bez większych problemów już kilka lat. Fajnie, ze od razu zdecydowałem się również na pompę głębinową od https://www.dostudni.pl/ gdyż wiem jak bardzo dobry wybór to był.

    OdpowiedzUsuń