środa, 31 lipca 2013

DLACZEGO NIE „TRADYCYJNE” BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE?

Z pojęciem „TRADYCYJNE” kojarzy się budowa domu, w którym wykonuje się w pierwszej kolejności fundament – często z piwnicą i płytą fundamentową lub stropem nad piwnicą. Ten element budynku nie różni się niczym zarówno w budowie „tradycyjnej” jak i w naszej ofercie Domów gotowych.

Fundamenty zależnie od warunków gruntowo wodnych, tj. nośność gruntu i poziomu wody gruntowej wymagają wykonania wykopów, zbrojenia i betonowania oraz co najważniejsze zastosowania odpowiedniej do tych warunków izolacji. Jeśli poziom wody gruntowej jest poniżej posadowienia fundamentów wystarczą zwykłe izolacje przeciw wilgociowe pionowe i poziome. Jeśli jednak ten poziom jest powyżej posadowienia to izolacje te szczególnie w przypadku podpiwniczenia fundamentu muszą mieć charakter ciężki przeciwwodny (zabezpieczyć przed przedostaniem się wody i wilgoci przez ściany fundamentowe). Fundament taki zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i w realizowanym przez nas systemie Domów gotowych wymaga indywidualnego projektu uwzględniającego właśnie te warunki gruntowo-wodne, przy czym w przypadku naszej oferty w związku z redukcją ciężaru budynku o około 60% w stosunku do tradycyjnego, fundamenty te mogą być oczywiście mniej masywne a przez to tańsze (mniej cementu, betonu, stali, itp.).





Standardowa oferta firmy DOMEK umożliwia wyłączenie wykonania płyty fundamentowej z zakresu dostawy. Dzieje się tak, dlatego że zwykle budowa DOMU GOTOWEGO jest prowadzona w znacznej odległości od siedziby firmy a samo wykonawstwo nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i może być zrealizowana zarówno systemem „gospodarczym” albo poprzez zlecenie miejscowej firmie, która ma niższe koszty własne (eliminacja delegacji, zakwaterowania, dojazdów, itp.). Firma DOMEK nie wyklucza jednak wykonania fundamentów własnymi ekipami w przypadku jednoczesnej realizacji tzw. „płyty grzewczej”, tj. opatentowanego i stosowanego w Polsce ogrzewania wg sprawdzonej w Szwecji technologii, której realizacja wymaga autoryzacji właściciela patentu, wręcz poleca.


ŚCIANY PARTERU I STROP NAD PARTEREM


W technologii „tradycyjnej” ściany te są zazwyczaj „murowane”. Materiałem służącym do murowania jest najczęściej używana cegła, pełna, kratówka, szczelinówka, bloczki betonu komórkowego, pustaki żużlobetonowe, itp. Ściana wykonana z tych materiałów jest zimna, tzn.: nie utrzymuje wystarczająco ciepłego powietrza wewnętrznego szczególnie w okresie obniżonych temperatur.
Tylko niektóre materiały (beton komórkowy Ytong) uzyskały dopuszczenie do stosowania jednowarstwowo do budowy ścian zewnętrznych kosztem jednak obniżenia wymagań odnośnie izolacyjności cieplnej ścian ≤ 0,3 do 0,5 W/m2K. Najczęściej jednak ściany zewnętrzne są budowane jedno warstwowe, tzn. na warstwę murową jest nakładana izolacja cieplna z wełny mineralnej lub styropianu grubości ok. 10 cm i następnie całość jest wykończona tynkiem cienkowarstwowym (z siatką) lub obmurowywana warstwą cegieł grubości 12 cm elewacyjnych lub pod tynk.

Wewnętrzne wykończenie takiej ściany stanowi zazwyczaj tynk cementowo wapienny dodatkowo szpachlowany a w nowoczesnych wykończeniach na wymurowaną ścianę są układane płyty gipsowo-kartonowe suchego tynku. Na tak przygotowanych ścianach parteru układa się konstrukcję stropu nad parterem, przy czym mogą tu mieć zastosowanie najróżniejsze rozwiązania z ostatnich 50-60 lat. Są to głównie stropy gdzie konstrukcją nośną jest żelbet, wylewane na mokro lub z zastosowaniem elementów prefabrykowanych (stropy TERIVA, FERT lub płyty dodatkowo stężanych wieńcami i wylewkami betonowymi uzupełniającymi). Wcześniej zanim został poznany i rozpowszechniony żelbet, tradycyjnym stropem w budownictwie mieszkaniowym był strop drewniany. Przestrzeń między belkami wypełniona deskami podbita trzciną a wewnątrz wypełniona polepą z gliny.


Czym różnią się te „tradycyjne” konstrukcje ścian i stropów od stosowanych w nowoczesnym budownictwie konstrukcji domów gotowych?


Po pierwsze – tradycyjne ściany zewnętrzne i wewnętrzne są znacznie grubsze, chociaż wcale to nie znaczy, że cieplejsze.

Na przekrój ściany składa się zwykle:

- 1,5 cm tynku

- 24 cm ściana nośna

- 10 cm izolacja cieplna

- 2 cm pustka

- 12 cm obmurówka elewacyjna

- 1,5 cm tynk

Razem 51 cm - izolacyjność U=0,30



W przypadku ściany w elementach gotowych te warstwy są następujące:

- 1,2 cm płyta 6K – suchy tynk

- 15 cm konstrukcja nośna z izolacją z wełny mineralnej

- 1,2 cm płyta poszycia (OSB – III, Farmacel)

- 10 cm warstwa izolacji (styropian, wełna)

- 0,5 cm tynk cienkowarstwowy

Razem 28 cm przy izolacyjności U=0,18



Ta różnica grubości ściany – 23 cm, powoduje, że dom gotowy jest przy tej samej powierzchni zabudowy, np. 100m2 o ponad 10m2 większy, jeżeli chodzi o jego powierzchnię użytkową (1 pokój).

Nasi klienci, którzy oglądają produkowane przez nas DOMY często wyrażają zdziwienie „jak tu dużo miejsca, chociaż dom wydaje się mały”.



Po drugie – zarówno ściany murowane jak i stropy wymagają dość długiego czasu na ich wytworzenie w warunkach „pod gołym niebem”. Dodatkowo wykonanie elementów żelbetowych stropów i ścian (wieńca, podciągi, itp.) wymusza stosowanie dużych ilości wody zarówno do produkcji betonu jak i do jego późniejszej pielęgnacji. Ta woda powiększona jeszcze o nieuniknione podczas murowania opady atmosferyczne dostaje się do murów zawilgacając je. Często to zawilgocenie występuje tylko wewnątrz ścian, gdyż ich warstwa zewnętrzna kilkumetrowa dość szybko oddaje wilgoć i z zewnątrz nie sposób rozpoznać czy mur jest suchy czy mokry. Wysychanie muru trwa, co najmniej 1 rok od czasu ułożenia pokrycia konstrukcji dachowej a stabilizuje się w ciągu pierwszego roku eksploatacji po zastosowaniu centralnego ogrzewania. W tym czasie na skutek pozbywania się wilgoci mury zaczynają się „kurczyć”, co z kolei wywołuje różnego rodzaju pęknięcia. Szczególnie jest to widoczne na ścianach, na których zostały wykonane już tynki wewnętrzne. Takie objawy powodują olbrzymi stres dla inwestora, który budując nowy dom nie chce by był on już od nowości popękany.

Wytwarzanie elementów ściennych i stropowych w zamkniętej hali produkcyjnej ogranicza albo nawet zupełnie eliminuje możliwość ich zawilgocenia. W procesie produkcji nie używa się w ogóle wody a sam montaż do czasu ułożenia dachówki lub zabezpieczenia dachu trwa zwykle 3-4 dni i w takim przypadku można go zaplanować tak by uniknąć opadów. Niezależnie od tego elementy ścienne są zabezpieczane folią, aby dodatkowo uchronić je przed niespodziankami.

Dla realizacji pozostałych prac, tj. konstrukcja dachu, prace wykończeniowe i instalacyjne używa się tych samych materiałów dla budownictwa rozumianego jako tradycyjne jak i nowoczesnego - DOMY GOTOWE
Nowocześnie wykonana wywiązka dachowa tym się różni od tradycyjnie montowanej przez cieślę podającego się za „górala”, że została zaprojektowana z użyciem najnowocześniejszego programu projektowego BOCAT. Wykonana z wysuszonego, czterostronnie struganego i dodatkowo impregnowanego drewna, połączona nowoczesnymi łącznikami ciesielskimi IBF w dające się sprefabrykować większe elementy - umożliwia bardzo szybki montaż (2-3 dni) zamiast 2-3 tygodni i w pełni wykorzystane poddasze dla celów mieszkalnych poprzez jego zabudowę. W „tradycyjnie” realizowanej zabudowie konstrukcja dachu jest wykonana z drewna nie suszonego prosto spod tartacznej piły. Taka konstrukcja uniemożliwia wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych i jest podatna na ogień ( nie szlifowane zadziory od piły tartacznej znakomicie ułatwiają zajęcie się ognia nawet od iskry).





ZALETY I WADY BUDOWNICTWA JEDNORODZINNEGO




TRADYCYJNE – MUROWANE, CIĘŻKI STROP
NOWOCZESNE Z GOTOWYCH ELEMENTÓW FIRMY „DOMEK”

 

  ZALETY

1.Stosunkowo proste wykonawstwo- murarz + pomocnik+betoniarka.

2.Pojemność cieplna budynku – długo się nagrzewa (ściany) a wolno oddaje ciepło.

3.Łatwe do realizacji w systemie gospodarczym (mało skomplikowana technologia).

4.Możliwość zatrzymania prac prawie na każdym etapie budowy.


 

 

  ZALETY

1.Krótki cykl budowy ze względu na przeniesienie produkcji do hali produkcyjnej.

2. Wyeliminowanie „mokrych” technologii.

3. Energooszczędność konstrukcji, co znacznie obniża koszty ogrzewania.

4. Ochrona środowiska naturalnego.

5. Łatwa możliwość przebudowy, rozbudowy i zmian adaptacyjnych budynku.

6. Możliwość przeniesienia całego budynku na nową lokalizację przy ograniczonych stratach z tytułu rozbiórek.

 


 

  WADY

1. Długi cykl budowy z przyczyn technologicznych (suszenie murów, stropów, co najmniej 2 okresy).

2. Brak możliwości wyeliminowania nawilgocenia murów budynku.

3. Stosunkowo ograniczone możliwości oszczędności energii grzewczej.

4. Starzenie się techniczne i technologiczne budynku i trudności modernizacyjne.

5. Trudne i kosztowne przeróbki oraz usuwanie wad stwierdzonych w trakcie eksploatacji budynku.

 

  WADY
1.Dość skomplikowana technologia łączenia i uszczelniania poszczególnych elementów, brak szczelności szczególnie podczas wietrznej pogody i dużych różnic temperatur może poważnie wychłodzić dom. Z kolei szczelnie wykonany budynek może stwarzać problemy z usuwaniem wilgoci w przypadku braku wietrzenia (otwieranie okien).

Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj pytanie... albo zasubskrybuj nasz Newsletter.

6 komentarzy:

  1. Może dla kogoś okna z Andrychowa ?- http://twoje-okna.com/malopolskie/okna-andrychow
    Budownictwo bardzo ewoluowało. Kiedyś to nie to samo co dziś

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja jestem zdania, że odkąd przeczytałem https://www.eurostyl.com.pl/blog/mieszkanie-pod-klucz--7-zalet-wykonczenia-mieszkania-przez-dewelopera to już jestem przekonany, że dla mnie najlepszym wyjściem jest kupno mieszkania wykończonego pod klucz. Tym bardziej, że na dom ja na ten moment nie mam czasu,a życie w bloku jest po prostu wygodniejsze i prostsze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tradycyjne budownictwo mi chyba najbardziej się podoba gdyż jest takie klasyczne. Zresztą jak czytałam również o ubezpieczeniach to w artykule https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-nieruchomosci-pod-kredyt wyjaśniono fajnie kwestię ubezpieczenia nieruchomości pod kredyt.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przede wszystkim aby budować to należy się na tym znać i ja jestem zdania, że to jest absolutna podstawa. Także fajnie jest wiedzieć, że oprogramowanie dla budownictwa https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-budownictwa-poznaj-zalety/ może być bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak dla mnie na ten moment bardzo ważną kwestią jest to aby wiedzieć także jak najwięcej o tym komu zlecić prace brukarskie. Ja bardzo chętnie w tym obszarze korzystam z usług https://bruk.warszawa.pl/ i wiem, ze to jest bardzo mądry wybór.

    OdpowiedzUsuń