Chciałbym namówić Cię na wybór technologii szkieletowej. Nie mogę jednak pominąć problemów jakie ma budownictwo szkieletowe w Polsce. Jednak wszystko wskazuje na to, że wraz z dalszym rozwojem tej technologii w Polsce wymienione poniżej zagadnienia już niedługo nie będą stanowiły trudności ani dla inwestorów ani dla wykonawców domów z drewna. Kolejność, w jakiej poniższe problemy zostały wymienione jest przypadkowa i nie jest równoznaczna z ich wagą.
1. „Bariera mentalna” - duża liczba Polaków nie wierzy, że dom o konstrukcji drewnianej może charakteryzować się wieloletnią trwałością ze względu na brak takich domów w Polsce. Ogólnie mniema się, iż dom powinien być jak „twierdza” zbudowany na 100 czy 200 lat, choć przez tak długi czas ulec mogą zmianie style i możliwości architektoniczne i technologiczne.
2. Brak nauczania w szkołach budowlanych na temat budownictwa drewnianego. Jedynie nieliczne szkoły i wyższe uczelnie techniczne traktują budownictwo drewniane jako sprawdzoną technologię. Na wielu uczelniach wydaje się być wciąż traktowane jako mało istotna „ciekawostka budowlana”.
3. Deficyt gruntownej wiedzy i doświadczenia u wielu osób zawodowo związanych z budownictwem drewnianym co powoduje problemy zarówno w fazie projektowania jak i podczas budowy. Dla dużej liczby architektów, firm wykonawczych, czy też osób z nadzoru budowlanego, budowa DOMU SZKIELETOWEGO ogranicza się do montażu drewnianej konstrukcji, bez wgłębiania się w całokształt zagadnień tej technologii. Kwestie wilgotnościowo--cieplne czy kłopoty z akustyka budynku, są im zupełnie obce.
4. Brak rodzimych kryteriów techniczno-montażowych do wykonywania i odbioru robot, zarówno dla budynków wznoszonych w lekkiej konstrukcji szkieletowej, czy domów prefabrykowanych, jak i dla domów z bali. Aczkolwiek aktualnie trwają prace nad opracowaniem koniecznych wymagań.
5. Brak programów wspomagających projektowanie domów z drewna. Jednak w branży dostępnych jest już coraz więcej projektów gotowych domów drewnianych. Również większość firm wykonawczych oferuje własne usługi projektowe i przeprojektowania projektu domu tradycyjnego na DOM DREWNIANY.
Pomimo tego budownictwo drewniane rozwija się w Polsce bardzo szybko. Świadczy o tym wzrastająca liczba firm wykonawczych, które nie narzekają na brak zleceń a także zwiększenie się ilości budowanych domów z drewna.
W porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi nastąpiła olbrzymia poprawa jakości wykonania. Firmy wykonawcze w dbałości o pozycję na rynku i własną renomę szkolą swoich pracowników i przestrzegają reżimu technologicznego.
Instytucje naukowe i certyfikujące dostrzegają coraz większa rolę budownictwa drewnianego i także przyczyniają się do wymuszania lepszej jakości poprzez opracowywanie standardów, które mają obowiązywać w Polsce. Tego rodzaju obowiązek wymusza na Polsce członkostwo w Unii Europejskiej.
Działalność organizacji promujących budownictwo drewniane, wsparcie mediów i wyspecjalizowanych centrów badawczych nie tylko przyspiesza progres budownictwa drewnianego, uzasadniając jego trwałe miejsce na naszym rynku, ale także przyczynia się do dbałości o jakość wykonania i daje możliwość Tobie weryfikację wyboru.
Dom w technologii szkieletowej to bardzo dobry wybór i będę się starał Cię do tego wyboru przekonać w kolejnych postach.
Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz Newsletter
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz