poniedziałek, 26 sierpnia 2013

DOM SZKIELETOWY w świetle ochrony środowiska



Wpływ domów szkieletowych na zmiany klimatyczne

Propagowanie szerokiego wykorzystania drewna i promowanie jego nieograniczonych możliwości paradoksalnie nie stoi w opozycji do ochrony zasobów leśnych i prędzej wiąże się z dbałością o otaczające nas środowisko.

Dlatego tez z całkowita świadomością i przekonaniem namawiam Cię do
wyboru drewna jako fundamentalnego materiału do budowy domu.

Może się to wydawać nieprawdopodobne a jednak to drewno jest jedynym tak szeroko dostępnym i całkowicie odtwarzalnym przez przyrodę surowcem. Koszty wytworzenia drewna a w następnej kolejności jego przetwarzania na rożne produkty, w porównaniu z innymi materiałami, są niskie a ich proces przemysłowy ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko.




Drewno i produkty z drewna same przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi. Trzeba wziąć pod uwagę, że produkty z drewna:

  • kumulują w sobie węgiel przez cały okres swojego życia (średnio drzewo absorbuje 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje 727 kg tlenu);
  • zastępują inne produkty, których wytwarzanie cechuje się wyższą emisją CO2;
  • są doskonałym substytutem paliw kopalnych, zapewniając na koniec życia produktu odzyskanie zmagazynowanej energii podczas spalania;
  • wzrost zapotrzebowania na nie motywuje do odnawiania zasobów leśnych poprzez zalesianie, a to w konsekwencji przyczynia się do wychwytywania CO2 z atmosfery.

Przemysł drzewny doskonale sobie zdaje sprawę, że jego przyszłość i rozwój są bezpośrednio związane z ochroną i zwiększaniem zasobów leśnych. Państwa europejskie, poprze ustawy i przepisy, prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, za sprawą której w Europie nie licząc Rosji, każdego roku obszar zalesiony powiększa się o 802,000 ha, co równa się obszarowi Cypru. W naszym kraju sprawy te regulowane są Ustawą o Lasach Państwowych. Statystycznie co roku wycinane jest od 60%do 80% (w zależności od kraju) przyrostu rocznego, tak więc w lasach przybywa ok. 250 mln m3 drewna.




Drewno w budownictwie

Tak, że decydując się na drewno jako materiał budowlany przyczyniasz się do polepszenia naszego środowiska a co najważniejsze stosujemy materiał absolutnie odnawialny. Specjaliści europejscy wyliczyli, że każdy metr sześcienny drewna użyty w zastępstwie innych materiałów obniża średnio o 0,8 t ilość wyemitowanego CO2 do atmosfery.
Natomiast dom z drewna obniża emisję węgla o ok. 10 t. Faktycznie, jeśli w Europie ilość domów budowanych z drewna wzrosła by o 10% to spowodowało by to redukcje CO2 do atmosfery o 1,8 mln ton. Jeżeli dodatkowo do wykończenia domu także użyjemy produktów drewnianych czyli do okien, drzwi, podłóg, to jeszcze bardziej przyczynimy się do redukcji gazów cieplarnianych. Każde 10 okien z drewna zmniejsza o 0,5 tony CO2 w atmosferze w przypadku zastąpienia okien z PCW
oraz aż o 4 tony CO2 w przypadku zastąpienia okien aluminiowych! W Europie udział budownictwa drewnianego w branży budowlanej ma stały wzrost.

Drewniane DOMY SZKIELETOWE  cieszą się coraz większą popularnością. Oceniając oddziaływanie domu na środowisko łatwo pominąć podstawowy koszt:

  • Jak dużo energii konieczne będzie do ogrzania budynku
  • Jak dużo wyemitowano CO2 do atmosfery?
  • Jaką ilość wody użyto, która w dalszej kolejności wymaga oczyszczenia?
  • Jakiego typu i ile wyemitowano związków toksycznych?
  • Jak dużo energii zostało użyte do wytwarzania PCW, stali, aluminium czy betonu?


Sprawność termiczna DOMÓW SZKIELETOWYCH drewnianych jest bardzo wysoka a dla domów z pełnego drewna (z bali) jest jeszcze lepsza. Wybierając dom drewniany przyczyniamy się do walki ze zmianami klimatycznymi, gwarantujemy sobie lepszy komfort życia jak i również zmniejszamy wydatki eksploatacyjne domu.

Nie możemy obwiniać jedynie przemysłu za degradację środowiska, ponieważ my sami, poprzez wyboru materiału i technologii w jakiej chcemy zbudować dom, mamy również na to wpływ. Dlatego nasze decyzje powinny być świadomie i odpowiedzialnie.

MOJA PROPOZYCJA DLA CIEBIE BUDUJ Z DREWNA I ZAMIESZKAJ W ZDROWYM KLIMATYCZNYM SZKIELETOWYM DOMU DREWNIANYM.

Zobacz 10 zalet domów szkieletowych ...

Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz Newsletter
Form7
 
   

1 komentarz:

  1. Coraz więcej osób stawia na takie budownictwo. Domy szkieletowe, pasywne, są ekologiczne, bardzo szybko się je stawia:) Będziecie stawiać u siebie kominek? Jeżeli tak to firma Ignif na pewno wam pomoże.

    OdpowiedzUsuń