piątek, 30 sierpnia 2013

Domy Szkieletowe wymogi techniczne część 5



Wymogi techniczne dla posadowienia

Posadowienie

Drewnianą konstrukcję domów szkieletowych możemy stawiać na płycie betonowej albo, w sytuacji drewnianego stropu nad podpiwniczeniem - na ścianach fundamentowych.



Posadowienie, płyta betonowa lub korona ścian fundamentowych, musi być równa i płaska. Akceptowalne odchylenia mogą wynosić +/- 2 mm na długości ściany zewnętrznej budynku. Mierzenie wypoziomowania podłoża powinno się wykonywać łatą o długości 2,0 m lub narzędziem laserowym, z dokładnością do 1 mm.
W wypadku niespełnienia wyżej ustalonych kryteriów protokół odbioru posadowienia domu ma obowiązek wskazywać sposób doprowadzenia powierzchni podłoża do określonych kryteriów.

Wysokość posadowienia

DOMY SZKIELETOWE powinno się posadowić na takiej wysokości, aby elewacja i struktura domu nie były wystawione na oddziaływanie warunków pogodowych. Dla domów szkieletowych o elewacji z sidingiem drewnianym lub winylowym, systemem dociepleń z wełny lub styropianu minimalna wysokość posadowienia od gruntu do poziomu stanu zerowego musi wynosić min. 20 cm, dla elewacji ceglanych - min. 15 cm.

Zobacz poniższe filmy, jest w nich kilka istotnych informacji o fundamentach:


Izolacja pozioma

Wszelkie drewniane części konstrukcji domu, szczególnie podwaliny ścian, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, trzeba odizolować od bezpośredniego styku z podłożem betonowym. W charakterze izolacji wskazane jest używać materiały izolacyjne w formie papy izolacyjnej lub folii budowlanej. Izolację trzeba zrobić z podwójnych pasków materiału izolacyjnego szerokości nie mniejszej niż szerokość podwaliny.

Uszczelnienie

Aby uszczelnić podwalinę na przewietrzanie, między izolację poziomą ścian zewnętrznych a podwalinę, należy dodatkowo układać piankę polietylenowa. Pianka powinna mieć grubość min. 5 mm i szerokość równa szerokości podwaliny.

Izolacja pionowa

Wszystkie drewniane składniki konstrukcji, a szczególnie części konstrukcji ścian i stropów, trzeba odizolować od bezpośredniego kontaktu z elementami murowanymi - np. kominy, ściany murowane dzielące budynki bliźniacze lub szeregowe.
W charakterze izolacji powinno się wykorzystywać materiały izolacyjne w formie papy izolacyjnej lub folii budowlanej.
Izolację trzeba wykonać z podwójnych pasków materiału izolacyjnego szerokości równej drewnianemu elementowi konstrukcji ściany czy stropu.

Podwalina

Montaż konstrukcji domu trzeba rozpoczynać od zamontowania podwaliny.
Na podwalinę wskazane jest wykorzystywać elementy drewniane impregnowane ciśnieniowo. Szerokość podwaliny musi być równa szerokości elementów konstrukcyjnych ściany.
Podwalinę trzeba zakotwić w podłożu za pomocą kotew metalowych. Kotwy wskazane jest osadzać w odległości nie mniejszej niż 120 cm. W rogach domu kotwy trzeba osadzić w odległości nie większej niż 30 cm poza wewnętrzne lico ściany prostopadłej do tej, na której montuje się podwalinę.

Wymogi techniczne dla budowy stropu nad piwnicą

Konstrukcja stropów musi odpowiadać wymogom:

- izolacyjności akustycznej
- izolacyjności termicznej
- statyki budynku

Szkielet stropu konstruuje się z podwaliny zakotwionej do ściany fundamentowej, belek stropowych i belek czołowych - belka prostopadła do belek stropowych stanowiąca zakończenie stropu oraz z podciągów i poszycia.

Podwalinę z drewna impregnowanego ciśnieniowo trzeba zakotwić do ściany fundamentowej lub płyty betonowej śrubami o grubości nie mniejszej niż 12 mm w maksymalnym rozstawie 240 cm.

Podwalinę powinno się odizolować od murów fundamentowych podwójną papą izolacyjną lub podwójną warstwą folii budowlanej. Jednocześnie pod podwalinę, ze względu na przewietrzanie należy założyć uszczelnienie z pianki polietylenowej lub miękkiej wełny grubości 25 mm.
Wielkość i rozstaw belek stropowych powinien wyznaczać projekt domu. Oparcie belek stropowych na podwalinie nie może być mniejsze niż 40 mm.

Zespolenie szkieletowych części stropu powinno się zrealizować zgodnie z wymogami przedstawionymi w projekcie.
Wówczas, gdy wnętrza piwniczne są nieogrzewane strop nad piwnicą należy traktować w charakterze przegrody zewnętrznej zachowując system warstw jak dla ściany zewnętrznej używając opóźniacz pary, izolację cieplną i folię wiatroizolacyjną. Funkcję opóźniacza pary spełniać może płyta poszycia z połączeniami wypełnionymi masą trwale plastyczną lub płyty poszycia łączone na pióro i wpust.
Grubość izolacji cieplnej musi spełniać wymogi izolacyjności cieplnej stawiane przegrodom zewnętrznym nad pomieszczeniami nieogrzewanymi.

Na rzecz zabezpieczenia konstrukcji stropu i izolacji cieplnej przed działaniem wilgoci z gruntu, dolną powierzchnię stropu należy zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną.
Strop trzeba zabezpieczyć przed skrzypieniem podłogi izolując płytę poszycia od belek stropowych. W charakterze izolacji wykorzystywać możemy piankę polietylenową, uszczelki gumowe lub z filcu.
Konstrukcja stropu powinna być pozioma. Pomiaru poziomu stropu wskazane jest wykonywać łatą o długości 2,0 m lub urządzeniem laserowym, z dokładnością do 1 mm na długości łaty.

W następnym tygodniu dowiesz się o wymaganiach technicznych dla konstrukcji ścian zewnętrznych DOMÓW SZKIELETOWYCH.
Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz Newsletter Form7
 
   

2 komentarze:

  1. Jeżeli mamy zamiar uszczelnić drzwi i okna, to warto do tego celu wykorzystać trwałe uszczelki EPDM. Na stronie https://powerrubber.com/oringi-gumowe-poradnik/ znajdziemy informację, że są one wykonane z materiałów doskonale znoszących niekorzystne warunki pogodowe, czy też kontakt z wodą. Z tego powodu uszczelki EPDM stosuje się często w uszczelnieniach wyeksponowanych na zewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bez względu na to w jakiej technologii powstaje budynek, najważniejsze jest to, aby zapewnić solidną konstrukcję.
    https://www.uciechowski.com.pl/

    OdpowiedzUsuń