piątek, 2 sierpnia 2013

Domy Szkieletowe wymogi techniczne część 1



Konstrukcja budynku


Tematem opracowania jest prezentacja wymogów w obszarze rozwiązań konstrukcyjnych dla domów o lekkiej drewnianej konstrukcji szkieletowej, na które to powinno się zwrócić uwagę w trakcie planowania domów i które trzeba wziąć pod uwagę w czasie ich wykonania.

Wymogi mają zagwarantować fachową realizację budowy domu z zachowaniem wymagań stawianych lekkiej drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Technologia szkieletu drewnianego opiera się na budowaniu domów o drewnianej konstrukcji ścian, stropów i dachu z małogabarytowych części konstrukcji. Budowa musi spełniać wszystkie wymogi stawiane obiektom budowlanym przez Prawo Budowlane.

W trakcie projektowania, jak i wznoszenia domów o konstrukcji szkieletowej powinno się trzymać wszystkich norm budowlanych i przepisów Prawa Budowlanego określających wytyczne techniczne, którym muszą odpowiadać DOMY SZKIELETOWE i ich położenie.

Wymogi mają na celu wyznaczać podstawę do sprawdzenia prawidłowości rozwiązań w obszarze wznoszenia konstrukcji domów w technologii szkieletowej.


Na strukturę DOMU SZKIELETOWEGO składa się:

- konstrukcja budynku, w tym ściany, stropy i dachy zbudowane z tarcicy konstrukcyjnej,
- poszycie ścian, stropów i dachu zrobione z płyt drewnopochodnych, a w przypadku ścian dodatkowo z płyt włóknowo-gipsowych,
- łączniki jak śruby, gwoździe, zszywki czy łączniki metalowe,

Aby rozpocząć montaż konstrukcji domu potrzebne są:

- pozwolenie na budowę
- protokół przekazania placu budowy
- projekt budowlany
- umowa zawarta pomiędzy inwestorem a firmą wykonawczą

Przed rozpoczęciem procesu budowy domu należy zakończyć prace posadowienia domu, czyli tzw. stan zerowy.
Składanie drewnianej konstrukcji domu przeprowadza się w hali produkcyjnej lub na placu budowy wyłącznie w sprzyjających warunkach klimatycznych.

Materiały potrzebne na konstrukcję DOMU SZKIELETOWEGO

Podstawowym materiałem stosowanym do budowania domów szkieletowych jest drewno sosnowe. Na poszycia ścian, stropów i połaci dachowych są używane płyty drewnopochodne płyta OSB/3, płyta V-100 bądź sklejka. Przy czym na poszycie ścian mogą być stosowane także płyty gipsowo-włóknowe. Do połączenia szkieletowych części konstrukcji wykorzystuje się gwoździe, wkręty, zszywki i łączniki metalowe.
Drewno świerkowe wolno wykorzystywać na słupki ścian.

Drewno konstrukcyjne

Drewno koniecznie musi być suszone komorowo, czterostronnie strugane, z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami, o wilgotności maksimum 18 %.
Drewno przeznaczone na konstrukcję domu musi spełniać wymagania wytrzymałościowe adekwatnie z obowiązującymi normami.
Drewno powinno być bez pozostałości kory, sinizny i zgnilizny czy też zarobaczenia, nie może mieć dużej ilości sęków, pęknięć, krzywizny i wichrowatości.





Drewno konstrukcyjne dowiezione na produkcję zawsze musi mieć deklarację zgodności potwierdzającą spełnienie wymagań ustalonych w Polskiej Normie. Świadectwo, wystawione przez producenta, powinno gwarantować o spełnienie przez tarcicę wymagań, stawianych tarcicy sortowanej wizualne, w zakresie klas KG, KS i KW zgodnie z norma PN-82/D-94021 Tarcica iglasta konstrukcyjna sortowana metodami wytrzymałościowymi.
Poza tym poświadczenie zgodności musi określać producenta, identyfikować produkt, jak również zawierać bieżący znak dla tarcicy konstrukcyjnej wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 6 20.10.10-45.50.  


Aby sprostać tym wymogom  FIRMA DOMEK sprowadza najwyższej jakości drewno z Niemiec i Szwecji spełniające wszelkie wymogi UNI Europejskiej.

W następnym poście dowiesz się o stosowanych w produkcji DOMÓW SZKIELETOWYCH belkach i płytach OSB.

Bądź z nami na bieżąco zapisz się na nasz Newsletter


Form7
 
   

9 komentarzy:

  1. Oryginalne konstrukcje dachowe dla przemysłu? Warto dać szansę <a href="http://partner.szczecin.pl/>Partner Szczecin</a>.

    OdpowiedzUsuń
  2. Do budowy każdego domu należy się właściwie przygotować. Odpowiedni sprzęt może nam bardzo pomóc i usprawnić prace budowlane. Budując swój dom, zdecydowałem się zainwestować w drabiny budowlane, które znalazłem na stronie https://www.arad.pl/drabiny-specjalne,g17.html. Bardzo ułatwiły one wszelkie prace budowlane

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem dom przede wszystkim trzeba ubezpieczyć. Jeśli szukacie jakiś ciekawych i wartych uwagi polis dla siebie, polecam wam zajrzeć tutaj http://kompleksowaochrona.pl/ . Wszystkie są szczegółowo opisane, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jakoś ja się nad tymi sprawami jeszcze nie zastanawiałem, ale na ten moment zdecydowanie najbardziej skupiam się nad posiadaniem domu kanadyjskiego. Jak widziałem niedawno na stronie https://tomhus.pl/ to właśnie tego typu realizacje podobają mi się najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Niestety ja jeszcze takiego domu nigdy nie miałam nawet okazji widzieć więc również ciężko jest mi cokolwiek na ten temat powiedzieć. Za to jestem bardzo zadowolona z posiadania projektu domu od https://zarzycki-architektura.pl/oferta/ gdyż na żywo prezentuje się on doskonale.

    OdpowiedzUsuń
  8. Warto też wiedzieć, czym zajmuje się rzeczoznawca budowlany. Taki specjalista może pomóc Wam w wielu sytuacjach w trakcie budowy domu oraz po jej zakończeniu.

    OdpowiedzUsuń