poniedziałek, 9 września 2013

11 zasad sprawnej wentylacji mechanicznej


Znaczenie wentylacji

Efektywna wentylacja jest obecnie jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przy planowaniu DOMÓW SZKIELETOWYCH. Wykorzystywane aktualnie w budownictwie hermetyczne drzwi i okna z podwójnymi czy potrójnymi szybami, bardzo sprawne systemy grzewcze a także szczelna izolacja ścian i stropów sprawia, że cyrkulacja grawitacyjna przestaje właściwie działać. Powstająca w pomieszczeniach wilgoć razem z pozostałymi wyziewami sprawia powstawanie różnorodnego rodzaju groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. W takiej sytuacji używanie stosownej wentylacji mechanicznej okazuje się konieczne.



Fundamentalne kryteria, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze wentylacji, to:

  • dostosowanie właściwej sprawności wentylatora do wymogów krotności wymian powietrza dla konkretnego pomieszczenia,
  • dostosowanie wentylatora wytwarzającego właściwe ciśnienie (Pa), zdolne pokonać opory obiegu przez kanały wentylacyjne,
  • właściwe usytuowanie wentylatora w pomieszczeniu, żeby zagwarantować prawidłowy obieg powietrza,
  • zaprojektowanie sposobu dostarczenia świeżego powietrza do wnętrza za pośrednictwem nawietrzaków podokiennych czy kratek drzwiowych,
  • dostosowanie układu kanałów wentylacyjnych o jak najmniejszych oporach przepływu powietrza (gładkie ścianki wewnętrzne i odpowiedni profil), żeby można było wykorzystać tańszy wentylator o niższym ciśnieniu.




 

Jak zamontować wentylator aby uzyskać sprawną wentylację mechaniczną?

Umiejscowienie wentylatora w niewłaściwym miejscu może przyczynić się do zdecydowanego zmniejszenia skuteczności i jakości wentylacji.


10 zasad, które pozwalają usunąć potencjalne skutki wadliwych rozwiązań:

  1. Wentylator musi być zainstalowany w miejscu najbardziej oddalonym od miejsca, wlotu powietrza jak drzwi, nawietrzak, lub okno i jak najwyżej od podłogi.
  2. Jeżeli montujemy wentylator w pomieszczeniu, w którym jest urządzenie z otwartym ogniwem, musimy dostarczyć taką ilość świeżego powietrza, żeby starczyło go do palenia płomienia wentylacji i powinno to być wykonywane przez fachowca.
  3. Wentylatora NIE WOLNO podłączać do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Zanim podłączysz wentylator do pionu wentylacyjnego zasięgnij opinii kominiarza o jego stanie.
  4. Nie powinno się montować wentylatora w pomieszczeniu, gdzie temperatura może przekroczyć 50°C oraz bezpośrednio nad grillami lub palnikami.
  5. Do instalacji w otworze w ścianie zewnętrznej powinniśmy stosować wentylator osiowy. Natomiast przy podłączaniu wentylatora do przewodów wentylacyjnych dłuższych niż 1,5 mb trzeba używać wentylator o przepływie mieszanym lub odśrodkowym.
  6. Montując wentylator trzeba upewnić się, czy wykonaliśmy całość zgodnie z instrukcją, przede wszystkim jeżeli chodzi o podłączenie elektryczne.
  7. Europejskie przepisy ogólnobudowlane narzucają konieczność, żeby wentylatory zasilane prądem o napięciu 220V umiejscowione były w odległości 1,25 m od zasięgu ręki osoby kąpiącej się lub biorącej prysznic, aby zmniejszyć ryzyko opryskania wodą.
  8. Jeżeli zachodzi potrzeba zainstalowania wentylatora w odległości mniejszej niż 1,25 m od zasięgu ręki, trzeba posłużyć się wentylatorem niskonapięciowym (12V) z transformatorem lub wentylatorem kanałowym umiejscowionym jak najdalej w kanale wentylacyjnym. Transformator musi być zainstalowany także w odległości nie mniejszej niż 1,25 m.
  9. W przypadku gdy kanały wentylacyjne przyłączone do wentylatora przeprowadzane są pionowo przez nieogrzewaną przestrzeń np. strych, należy je zamontować poniżej teoretycznego miejsca skraplania.
  10. W przypadku gdy kanały wentylacyjne przyłączone do wentylatora przeprowadzane są poziomo przez nieogrzewaną przestrzeń trzeba je także zamontować i nadać lekki spadek kanałów w kierunku ujścia układu, żeby ewentualnie skropliny spływały na zewnątrz domu.
  11. Instalując wentylator w otworze ściany zewnętrznej trzeba obowiązkowo zainstalować wentylator z kratką zewnętrzną za pomocą kanału wentylacyjnego, najlepiej teleskopowego lekko przechylonego na zewnątrz. W przypadku gdy tego nie zrobimy, to wyrzucane podczas zimy ciepłe i wilgotne powietrze skropli się i spowoduje powstanie zabrudzenia wokół wentylatora.

WŁAŚCIWY DOBÓR WENTYLATORA POWINIENEŚ ZLECIĆ SPECJALIŚCIE, NASI EKSPERCI SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI.


Zainteresował Cie ten post? Dołącz do naszego prywatnego darmowego newslettera i odbierz nasz super poradnik "Mój pierwszy DOMek"
  Form7
 
   

4 komentarze:

  1. Dawno nie miałem okazji czytać tak ciekawego i wyczerpującego wpisu. Ja planuję wybrać się na kurs z zakresu f gazy do http://rabano.com.pl/ Jak myślisz, to dobry pomysł?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdrowe, świeże powietrze w domu to świetna sprawa. Jeżeli macie przy okazji odzysk ciepła to nie ma co się zastanawiać nawet;) Budujecie może też kominek? Solidne drzwiczki kominkowe na pewno się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety na samej technice ja się nie znam, ale dla mnie również niezwykle ważną sprawą jest to aby mieć dobrze działającą klimatyzację w domu i właśnie chcę ją w najbliższym czasie zamontować. Jak widziałam to właśnie firma https://klimatyzacja-poznan.pl/ zajmuje się tymi kwestiami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdecydowanie firma https://klimatyzacja-srem.pl/ to zaufany partner w dziedzinie klimatyzacji domowej. Z bogatym doświadczeniem i wysoką jakością usług, oferują kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Bez względu na rozmiar domu, zespół ten zadba o odpowiednie chłodzenie i klimatyzację, aby zapewnić Ci komfort w najgorętsze dni.

    OdpowiedzUsuń